ANKARA HABERLERİ

Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor

Hürriyet Haber
07.09.2020 - 23:34 |Son Güncelleme :

Ankara’da bu yıl 31’incisi düzenlenen ve 3 Eylül’de başlayan ‘Ankara Uluslararası Film Festivali’ tüm hızıyla devam ediyor. Festival Başkanı İnci Demirkol’la, hem festivalin nasıl gittiğini konuştuk hem de “Seyirci gönül rahatlığıyla festivale gelebilir mi?” diye sorduk.

Hürriyet Haber

* Festival nasıl gidiyor?

Ne mutlu bize ki, her şey çok güzel gidiyor. Bilet satışlarımız da bu koşullarda

beklediğimizin üstünde. İlk günümüzde 3 filme ek seans açtık. Seyircimizin bize güvendiğini görmek mutluluk verici. Onlar bizi, biz de onları çok özlemişiz.

Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor

* Birçok festival iptal olurken ya da online düzenlenirken siz buna direndiniz. Sizi yola devam ettiren şey neydi?

4-14 Haziran tarihleri arasında her türlü planı yapmıştık, festivalimiz hazırdı. Pandemi durumu ortaya çıkınca süresiz olarak erteledik. Festivalimizi yapıp yapmamak konusunda uzun süre kararsız kaldık. Uzun tartışmalar yaptık, uzmanlara danıştık. Bu yıl yapmamanın ulusal yarışmalara katılacak filmlere

haksızlık olacağını düşündük. Çünkü ön jüri filmleri izleyip seçmişti bile. Festivalimizi gelecek yıllara ertelediğimiz zaman bu filmler gösterilmeyecek ve Ankaralılarla belki de hiçbir zaman buluşamayacaklardı. Festivalin sadece film göstermek olmadığını, aslolanın seyirciler, sanatçılar ve öğrenciler arasında kurulan o sıcak ilişki olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl bu ilişkiler pandemi nedeniyle sınırlanmış olsa da kurallara uyarak bunu başarabileceğimize inandık.

TÜM ÖNLEMLERİ FAZLASIYLA ALDIK

* Peki ne gibi önlemler aldınız? Seyirci gönül rahatlığıyla festivale gelebilir mi?

Kesinlikle. Pandemi konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı tüm önlemleri fazlasıyla aldık. Sözgelimi, sinemaların yüzde 60 kapasiteyle çalışmasını öngörüyorlardı, biz bu oranı yüzde 50’ye düşürdük. Seans sayılarını azalttık ve aralarını açtık. Her film bitiminde gerek Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gerek bizim ekiplerimiz tarafından tüm sinema dezenfekte edilmekte. Ayrıca salonların 6 değişik noktasına UV cihazları konarak dezenfeksiyon işlemlerini tamamlıyoruz. Seyircilerimizin oturdukları yerler tek kullanımlık koruyucu kumaşlarla kaplanmakta. Seyircimize de Tip-II tek kullanımlık medikal yüz maskesi dağıtıyoruz. Festivalin yapıldığı Büyülü Fener Sineması da havalandırmalar konusunda çok şanslı ayrıca. Tüm salonlar direkt sokağa, temiz havaya açılmakta ve klimaları da dışardan temiz hava almakta.

Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor

BU YILIN PROGRAMINI HAZIRLARKEN ÇOK HEYECANLANDIK

* Ankara temalı filmlere ödül de veriyorsunuz bu sene...

Evet. Koç Üniversitesi’nin Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ortaklaşa başlattığımız bir ödül VEKAM Özel Ödülü. Yılın başında ‘Ankara Hikâyesini Bekliyor’ çağrısıyla bir yarışma başlattık. Ankara’da film çekimini özendirmeyi ve kentin görsel belleğini çoğaltmayı amaçlayan bu yarışmaya başvuran filmlerden birine kapanış gecemizde 10 bin TL değerinde ödül vereceğiz. Kazanan film ayrıca, VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’ne girerek akademik araştırmalara da açılacak.

Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor

* ‘Dünya Sineması’ bölümündeki filmler de oldukça heyecan verici. Sinema tarihinden klasikler de dünya festivallerinden ödüllü yeni filmler de var. Seçkileri nasıl hazırladınız?

Filmleri seçerken çok farklı sinema dilerinin olmasına, klasiklerin yanı sıra genç yönetmenleri tanıtmaya da özen gösteriyoruz. Bu yılın programını hazırlarken çok heyecanlandığımızı söyleyebilirim.

Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor

* Ve son olarak en zor soru: Programdan 3 film tavsiyesi istesek, hangileri olurdu?

Gerçekten çok zor bir soru ama, ‘Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde’, ‘Gasmann’ ve ‘Vişegrad Gülümsüyor’ bölümünden bir film derdim.

 

FESTİVALDE BUGÜN

BÜYÜLÜ FENER SALON I

14.15: Uzak Ülke

17.15: Uzun Zaman Önce

20.15: Aşk, Büyü vs.

BÜYÜLÜ FENER SALON II

14.00: Undine

17.00: The Snowdrop Festival/Kardelen Festivali

20.00: Sow the Wind/Rüzgârı Eken

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2020 tarihinde saat 23 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Her film bitiminde tüm sinema dezenfekte ediliyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:13
Sayfa Başı