ANKARA HABERLERİ

Hedef kömürü azaltmak

Büşranur BEGÇECANLI/AA
24.01.2021 - 01:06 |Son Güncelleme :

Ankara’da hava kirliliğinin nedenlerini belirlemek ve çözüm sunmak amacıyla ‘Temiz Hava Eylem Planı’ hazırladıklarını belirten Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Şube Müdürü Ufuk Akmaz, “2024 sonuna kadar ısınma amaçlı kullanılan yakıt türleri içinde kömürün oranını düşürmek ve daha temiz olan doğalgazın kullanımını yaygınlaştırmak için tedbir ve teşviklere devam edilmesini planlıyoruz” dedi.

Büşranur BEGÇECANLI/AA

Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği’nde belirtilen limit değerlerinin Ankara’da aşılıp aşılmadığını kontrol ederek gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Akmaz, bu kapsamda, hava kalitesi izleme istasyonlarındaki anlık verileri topladıklarını belirterek, “Bu veriler, merkezde belirli kalite kontrol sürecinden geçiriliyor ve Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı sitesinde anlık olarak yayınlanmasını sağlayan istasyonlar bazında hava kalitesi veri analizi yapılıyor” diye konuştu. Evsel ısınmadan kaynaklı emisyon miktarının hesaplanması için kömür ve doğalgaz verilerini kullandıklarını bildiren Akmaz, kentsel dönüşümün olduğu yerlerde doğalgazın binalarda zorunlu tutulması gerektiğini söyledi.

HAVA KALİTESİ İYİLEŞİYOR

Kirli Hava ile Savaş Haftası kapsamında değerlendirme yapan Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ (Başkentgaz) Genel Müdürü Asım Yüksel ise Ankara'nın hava kalitesinin doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla iyileştiğini belirterek, “Doğalgaz kullanımı alternatif yakıtlara göre ısınmada 2 kat, sıcak su ve ocakta ise 5 kat tasarruf sağlıyor” dedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), her yıl 9 milyon insanın ölümüne neden olan hava kirliliğini ‘görünmez katil7 olarak tanımladığına dikkat çeken Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metin Özkan da, “Dizel araçların sınırlandırılması, enerji kaybının önlenmesi, yenilenebilir temiz enerjinin kullanılması ve yatay kentleşmenin planlanması hava kirliliğine karşı alınması gereken tedbirler arasında” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hedef kömürü azaltmak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2021 tarihinde saat 01 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hedef kömürü azaltmak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  05:58
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:37
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı