Hayvanlar adına hesap sordular

Güncelleme Tarihi:

Hayvanlar adına hesap sordular
Oluşturulma Tarihi: Nisan 08, 2007 00:00

Ankara başta olmak üzere ülkenin dört bir yanından gelen itlaf haberleri üzerine harekete geçen hayvanseverler, "Katilim Kim?" sloganıyla Ankara’da buluştu. Yüzlerce hayvansever yanlarında getirikleri kedi ve köpekleriyle birlikte 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu protesto etti.

Eylemci hayvanseverler, dün Tandoğan Meydanı’ndan ’Onları öldürmekten bıkmadılar, biz de protesto etmekten bıkmayacağız’ sloganıyla Anıtkabir’e yürüdü. Yonca Evcimik ve Yeliz’in de yer aldığı protesto gösterisine Avrupa ve Amerika’dan, İstanbul, Adana, Eskişehir, Manisa, Çanakkale, Muğla, Sivas, İzmir, Antalya, Gresun ve Alanya’dan hayvanseverler destek verdi. Eyleme destek veren Yonca Evcimik, şunları söyledi:

BİZ ONLARIN SESİYİZ

"Bu zamana kadar birçok miting düzenledik. Biz onların sesiyiz. Katliamlar sürerse yılmadan protesto edeceğiz. Başta Başkent Ankara olmak üzere Türkiye’nin her yerinden itlaf haberleri geliyor. Geçen yıl 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu yönetmeliğinin çıkarılması için yürüdük. Bir ay sonra yönetmelik yayınlandı, ancak sonuç değişmedi. Hep birlikte sonunu hazırladığımız dünyamıza özür borcumuzu ödemek için, vahşice öldürülen masum sokak hayvanlarının sesi olmak ve yetkililere bir kez daha gorevlerini hatırlatmak için toplandık. Yaşanan vahşete artık yüreklerimiz dayanmıyor."

Ankara Sanat Tiyatrosu kursiyerleri hazırladıkları tiyatro oyunuyla itlaf sahnesini sergilediler. Tiyatroyu izleyen hayvanseverler gözyaşlarını tutamadı. İnsanlar tarafından zehirlenen köpekleri canlandıran tiyatrocular göstericilerden büyük alkış aldı. Bu arada, 4 yaşındaki Ateş de gösteriyi desteklemek için köpeği Paşa ile birlikte mitinge geldi. Ateş, yaşanan itlafları protesto etmek için gelen hayvanseverlerin yanlarında getirdikleri kedi ve köpeklerle oynadı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!