ANKARA HABERLERİ

Havada kalite düşüyor

Doğahan GİRİTLİOĞLU
25.02.2021 - 00:56 |Son Güncelleme :

Ankara’nın hava kalitesinde, kış mevsimiyle birlikte başlayan düşüş sürüyor. Siteler’de üç aydır sağlıksız hava kalitesi ölçülürken, dört ilçede ölçümler ‘hassas’ seviyeye ulaştı.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Hürriyet Ankara’nın son olarak kasım ayında gündeme getirdiği hava kalitesi ölçümleri, kent genelinde düşmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava kalite izleme istasyonlarından dün sabah alınan verilerine göre kent genelindeki 8 istasyondan sadece Çubuk’un hava kalitesi ‘memnun edici’ olarak ölçüldü. Motorlu taşıt kullanımının, fabrikaların ve çevreye fosil atık bırakan işletmelerin daha fazla oluğu Siteler bölgesinde hava kalitesi son üç ay olduğu gibi bir kez daha ‘sağlıksız’ olarak hesaplandı, ‘Herkes sağlık etkileri yaşamaya başlayabilir, hassas gruplar için ciddi sağlık etkileri söz konusu olabilir’ uyarısı yapıldı.

Havada kalite düşüyor

DÖRT BÖLGE DAHA HASSAS

Üç ay önce hava kalitesi ‘orta’ olarak hesaplanan Keçiören, Sıhhiye ve Sincan’da ise bu kez ölçüm sonuçları ‘hassas’ seviyeye ulaştı. Demetevler ile birlikte hava kalitesi ‘hassas’ olarak ölçülen bölge sayısı dörde çıktı. Hava kirliliği ‘hassas’ olan bölgeler için ise ‘Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir. Genel olarak kamunun etkilenmesi olası değildir’ uyarısında bulunuldu. Bahçelievler’de ise hava kalitesinin iyiye gitmesi dikkat çekti. Üç ay önce ‘hassas’ seviyede olan Bahçelievler, 24 Şubat’ta ‘orta’ seviyeyi gösterdi. Kayaş’ta ise üç ay önce olduğu gibi hava kalitesi bir kez daha ‘orta’ olarak hesaplandı.

Havada kalite düşüyor

İLK ALARM SİTELER’DEN

Hürriyet Ankara son olarak kent genelindeki hava kirliliği oranlarını 18 Kasım’da ‘İlk Alarm Siteler’den’ haberiyle gündeme getirmiş ve düşmeye başlayan hava kalitesini Siteler’de ‘tehlikeli sınır’a yaklaşmaya başladığına dikkat çekmişti. Kasım ayındaki verilere göre Siteler’deki ölçüm merkezinde hava kalitesi ‘sağlıksız’, Keçiören, Kayaş, Sıhhiye ve Sincan’da hava kalitesi ‘orta’ olarak hesaplanmıştı. Demetevler ve Bahçelievler ‘hassas’, Çubuk ise ‘iyi’ olarak ölçülmüştü.

Havada kalite düşüyor

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Havada kalite düşüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2021 tarihinde saat 00 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Havada kalite düşüyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  04:33
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:34
 • Yatsı
  20:58
Sayfa Başı