ANKARA HABERLERİ

HATEMAR ‘havadaki virüsü’ avlayacak

Selma KASAP/AA
13.09.2020 - 00:28 |Son Güncelleme :

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde koronavirüsle mücadele kapsamında havadaki virüsleri bir dakika içerisinde etkisizleştirebilen cihaz geliştirildi.

Selma KASAP/AA

Özellikle COVID-19 hastalarının nakillerinde veya hasta bakım odalarında kullanılmak üzere tasarlanan cihaz, havayı arındırma esnasında yan ürün, kalıntı ve sağlığa zararlı madde oluşturmuyor. Salgınla bütün kapalı mekanlarda temizliğin önem kazandığına dikkat çeken Okul Müdürü Orhan Yılmaz cihazla ilgili şu bilgileri verdi:

TEMİZLEME VE ARINDIRMA ÖZELLİKLERİNE SAHİP

“Okulumuz meslek öğretmeni Nurgut Dinç’in tasarladığı ve bir prototipini ürettiği hava temizleme ve arındırma cihazı, solunan havayı ortam içerisinden çekerek akışkanlıkla temizleme ve arındırma özelliğine sahip. Hava Temizleme ve Arındırma Sistemi(HATEMAR) adını verdiğimiz cihaz, hasta odalarında özellikle COVID-19 virüsünün bulaşıcılığının önüne geçerek hasta ve sağlık personeli izolasyonu için geliştirildi. Günümüz hava temizleme sistemlerinde ise hastadan yayılabilecek virüsleri çevre ortamdaki kişilere zarar vermeden kısa süre içerisinde etkisizleştirebilecek hava sterilizasyonu sağlayabilecek tasarıma henüz rastlamadık. Okulumuzda geliştirilen hava temizleme sistemi ise hastadan yayılabilecek mikroorganizmaları ve COVID-19 dahil olmak üzere tüm virüsleri bir dakika içerisinde çevre ortamdaki kişilere zarar vermeden etkisizleştirebiliyor. Cihazımız, arındırma etkinliğinde ise teneffüs edilecek havada veya yüzeyde yan ürün, kalıntı ve sağlığa zararlı madde oluşturmuyor. Sistem taşınabilir boyutta ya da mekânlara montajlanabiliyor.” 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden HATEMAR ‘havadaki virüsü’ avlayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2020 tarihinde saat 00 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HATEMAR ‘havadaki virüsü’ avlayacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Eylül 2020, Pazar
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  19:08
 • Yatsı
  20:28
Sayfa Başı