ANKARA HABERLERİ

Hacettepe’den doğru adımlar

Hürriyet Haber
06.09.2020 - 00:16 |Son Güncelleme :

Bu kategoride mücadele eden takımlara büyük değer verdiklerini aktaran başkan Özdemir, “Genç oyunculara şans tanıyın ve onların milli takımlara kadar yükselmesinin yolunu açın. Borçları değil, kulüpleri büyütün” diye konuştu.

Hürriyet Haber

Türkiye Futbol Federasyonu’nun olağan mali genel kurulu geçen Salı günü Ankara’da yapılırken, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, özellikle ikinci ve üçüncü lig kulüplerinin maddi anlamda ellerini güçlendirecek çalışmaları yakın zamanda hayata geçireceklerini söyledi. Özdemir, liglerin isim hakkından gelir elde edileceğini, ikinci ve üçüncü lig maçlarında canlı yayınlara geçileceğini, bu liglerde mücadele edecek takımların iddia programına daha fazla alınacağını, kulüplere de daha fazla oranda pay verileceğini aktardı.

Başkan Özdemir, genel kuruldan önceki gece, ikinci ve üçüncü lig kulüplerinin temsilcileri ile buluşup, dertlerini dinlerken, çözüm konusunda birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kulüp temsilcilerinin çoğu, yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeniyle hareket alanlarının daraldığını ve kulüplerini idare etmekte çok zorlandıklarını belirtip, federasyon yönetiminden acil kaynak oluşturması ve bunları kulüplere adil bir şekilde dağıtması talebinde bulundu. Bu toplantıda, kulüplerin neredeyse tamamına yakınının büyük borç altında olduğu, gelirlerine de temlik koyulduğu bilgisi aktarıldı. Kulüp başkanları, sıkıntılarını anlatırken, federasyon başkanı Nihat Özdemir, Hacettepe’nin bu alanda borçsuz bir kulüp olduğu bilgisini alıp, “Demek ki ayaklarını yorganlarına göre uzatıp, bütçelerini dengede tutmaya büyük özen gösteriyorlar” dedi.

ÖRNEK ALDIĞI KULÜP GENÇLERBİRLİĞİ

Özdemir, kulüp temsilcileri ile yaptığı görüşmede, kendi yönetimlerinin 2. ve 3. Lig takımlarına büyük değer verdiğini, Türk futbolunun geleceğinin bu kategorideki takımlardan çıkacak genç oyuncular olduğunu belirtip, şöyle konuştu:

“Görüyorsunuz, Hacettepe, borçlanmadan da mücadelesini sürdürebiliyor. Örnek bir model oluşturuyor. Sizler, kadrolarınıza çok sayıda oyuncu transfer ederek ve yüksek miktarda paralar ödeyerek bütçelerinizi aşıyorsunuz. Hacettepe, oyuncu yetiştirmeye ağırlık veriyor. Kendi çocuklarını oynatıyor. Siz de genç çocuklara yatırım yapın. Onlara güvenin. Bizim yönetim olarak en büyük beklentimiz, ikinci ve üçüncü ligden yetişecek oyuncuların, milli takımlara kadar yükselmesi. Gökhan Gönül, İrfan Can Kahveci ve Yıldırım Mert Çetin, Beştepe’den yetiştiler ve A Milli takımda oynuyorlar. Yetenekli gençlerin önünü açın. Borçlarınızı değil, kulüplerinizi büyütün. Kulübün önünde, Gençlerbirliği gibi çok güzel bir örnek var. Hacettepe’nin her sezon, Gençlerbirliği A takımına oyuncu çıkarması, hem iki kulüp hem de Türk futbolu için çok önemli.”

OYUNCU YETİŞTİRMEYE ÖNEM VERİN

Özdemir ile yapılan toplantıda, kulüp temsilcileri Rezerv Ligin kurulmasına yönelik tepkilerini dile getirdi. Daha önce, İkinci ve Üçüncü Lig kulüp temsilcileri, rezerv ligin kurulması halinde, liglerden çekilebileceklerini gündeme getirmiş, bir anlamda rest çekmişti. Başkan Nihat Özdemir, bu konuda kulüpleri rahatlatırken, şöyle konuştu:

“Özellikle 4 büyük kulüpten rezerv lig oluşturulsun yönünde bir talep geldi. Açıkcası ısrarcı da oldular. Ancak, alt liglerdeki kulüplerden yükselen itirazlar vardı. 2. ve 3. lig kulüpleri, haksız rekabet olacağından, takım sayısının artacağından ve kendilerine düşecek payın azalacağından dolayı baştan buna karşı çıktı. Zaten bu lige katılım, kulüplerin isteğine bırakılmıştı. Gençlerbirliği ve Sivasspor, katılmayacakları yönünde federasyona yazılarını gönderdi. Bu anlamda bu yaklaşım ölü doğdu. Genç oyunculara öncelik veren, alt yapıdan yetişen çocuklara şans tanıyan kulüpler için negatif bir durum olacağı ileri sürüldü. İddaa programına daha fazla girme, daha fazla pay alma gibi talepleriniz var. Sizin dile getirdiğiniz orandaki rakamları, Süper Lig takımlarına bile verilmiyor. Arkadaşlarımız makul bir oran üzerinde çalışacak. Geçen sezon Spor Toto tarafından ödenmeyen alacaklarınız konusunda da gerekli teması sağlayacağım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hacettepe’den doğru adımlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2020 tarihinde saat 00 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hacettepe’den doğru adımlar haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Eylül 2020, Pazar
 • İmsak
  04:47
 • Güneş
  06:14
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:20
 • Yatsı
  20:41
Sayfa Başı