ANKARA HABERLERİ

Güvenlik için kent merkezleri yayalaştırılabilir

Hürriyet Haber
23.03.2016 - 16:36 |Son Güncelleme :

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ‘kent güvenliği’ konusunda dün basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kent güvenliğinin kent politikası ile bütünlük içinde ele alınması gerektiğini vurgulayarak “Güvenlik için kent merkezleri yayalaştırılabilir” dedi.

Hürriyet Haber

Candan, özetle şunları söyledi: “Ankara kenti, belli saatlerden sonra hayalet şehir haline geliyor. Esnaf alışveriş yapılmamasından çok dertli. Kentte güvenlik sorunun çözülmesini önemsiyoruz. Kent güvenliği açısından askeri çözümlerin dışında başka çözümler de olabilir, bunu hatırlatmak istedik. Kent merkezinin yayalaştırılması, ulaşımın toplu taşım ve yavaşlatılmış trafikle çözülmesi, insanların sosyalleşebilecekleri kamusal mekânların çoğaltılması gerekiyor. Güvenlik sorunu konut politikasıyla da ilgili. Apartmanlarda kimse kimseyi tanımıyor dikey büyümeden ve plansız kentleşmeden kaynaklı. Kentsel yabancılaşmadan kaynaklı insanlar evlerinin etrafında kimi görse kaygı ile yaklaşıyor. Geçmişte mahalle okulları ve mahalle kültürü vardı. Herkes birbirini tanırdı. Bu doğal bir güven ortamı yaratırdı. Kentleşmenin hem dikey hem plansız büyümesiyle insanlar sosyalleşemez ve birbirini tanıyamaz oldu, kentsel yabancılaşma yaşanmaya başladı. Teknolojiyle de güvenlik sürecini belli bir noktaya kadar takip edebilirsiniz. Ancak kentsel güvenlik kentsel politika ile birlikte ele alınmalı. Kentsel bütünleşme ve sosyalleşme mekânlarının arttırılması için mekânsal çözümler geliştirilmeli. Ankara sessizleşiyor, ıssızlaşıyor bunu hiçbirimiz istemeyiz. Cumhuriyet’in temsil mekânı içinde bulunan simgesel bir mekânda Güvenpark’ta patlama olmasının arkasındaki durum artık Güvenparkın arkasında dizilen bakanlıklar yani yönetim yapılarına yönelik güvensizliği beraber getirmekte. Eğer sadece güvenlik sorunu ile bu iş çözülseydi, Güvenpark zaten yıllardır güvenlik önlemlerinin alındığı insansızlaştırıldığı bir mekândı, demek ki olmuyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Güvenlik için kent merkezleri yayalaştırılabilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Mart 2016 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güvenlik için kent merkezleri yayalaştırılabilir haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mayıs 2022, Pazartesi
 • İmsak
  03:33
 • Güneş
  05:20
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:50
Sayfa Başı