ANKARA HABERLERİ

Güneş yanıklarının kurtarıcı üçlüsü

Duygu YENER/AA
05.08.2019 - 09:39 |Son Güncelleme :

Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Ahmet Çınar Yastı, güneş yanıklarına karşı yapılabilecek en basit müdahalenin ağrı bölgesine ıslak havlu koymak, kuruyan cilde zeytinyağı sürmek, sıvı kaybını önlemek için de en az 3 litre su tüketmek olduğunu söyledi.

Duygu YENER/AA

ISLAK HAVLU ZEYTİNYAĞI 3 LİTRE SU

Güneş yanıklarının en iyi tedavisinin bütün yaralanmalarda olduğu gibi korunmak olduğunu ifade eden Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Ahmet Çınar Yastı, “Güneş yanıkları genellikle birinci derecedir. Doğru tedavi edilmediğinde ikinci dereceye varan yanıklara sebep olabilir” dedi. Yastı, su toplamasına yol açmayan güneş yanıklarında derinin üst tabakasının kurumasına bağlı olarak ciltte gerginlik ve kuruluk yaşandığını dile getirerek, "Söz konusu bölgede inanılmaz bir ağrı ve acı ortaya çıkar. Ağrıyı gidermek için de yapılması gereken en önemli şey, güneş yanığı olan bölgelere ıslak, suyu sıkılmış havlu koymaktır. Islak havlu uygulaması, hastanın ağrısını biraz dindirir ancak bu durum kalıcı olmayacaktır. Bunun için yağlı yara merhemleri devreye girecektir” dedi. Yastı, güneş yanığı oluşan kişinin vücudunda ciddi su kaybı da yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi.

KESİNLİKLE SÜRMEYİN

"Bu hastalarda baş dönmesi bazen de bayılma vakalarını görürüz. Bazen sıvı tedavisi uyguladığımız hastalar da olur. Bunu engellemek için güneş yanığı olan kişinin günlük 3 litrenin üzerinde su içmesi gerekir. Yanık bölgesine salça, diş macunu gibi ürünleri kesinlikle sürmeyin. Yanık alanına buz uygulaması da o alanda donuklar oluşturur. Yapılması gereken, günde 2 ya da 3 defa duş almaktır. Yanık sebebiyle kuruyan cildin gerginliğini ortadan kaldırmak için saf zeytinyağıyla masaj yapılması deriyi rahatlatacak, hastanın acısını dindirecektir.” Deride su toplamasının ikinci derece yanık anlamına geldiğini ifade eden Yastı, yanık alanında oluşan su keseciklerinin açık yaraya çevrilerek günlük pansuman yapılabileceğini ya da enjeksiyon yardımı ile su toplayan bölgenin boşaltılabileceğini anlattı.

KORUNMAK ÇOK ÖNEMLİ

Yastı, derin yanıklarda hastanede yatarak tedavi uygulandığını belirterek, "İyileşme süresi 3 haftayı geçen yaralarda kalıcı renk farklılıkları ve hareket kısıtlılığı görülebilir. O yüzden güneş yanığı deyip geçmemek lazım. Cilt, bağışıklık sistemi ve sıvı dengesi için gereklidir. Vücudun bir bölgesi yandığında, bu fonksiyonlar da bozuluyor. Yanık vakalarından korunmak çok önemli" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Güneş yanıklarının kurtarıcı üçlüsü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2019 tarihinde saat 09 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güneş yanıklarının kurtarıcı üçlüsü haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:13
 • Güneş
  05:49
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı