ANKARA HABERLERİ

Günde 4 bin numune üzerinde çalışılıyor

Kaan ULU-İbrahim KÖRDEMİRCİ/DHA
16.06.2020 - 01:26 |Son Güncelleme :

Türkiye'de salgının başlamasıyla birlikte ilk COVID-19 testleri, Ankara'da bulunan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'nda çalışıldı. 

Kaan ULU-İbrahim KÖRDEMİRCİ/DHA

Salgının yayılması ve artan test talebiyle birlikte aynı yerde ek olarak COVID-19 Laboratuvarı oluşturuldu. COVID-19 şüphesiyle hastalardan alınan numuneler, bu laboratuvarda çalışılmaya başlandı. Daha sonra hastalığın yayılmasıyla tüm Türkiye'de laboratuvar sayısı artırıldı. Şu anda 65 ilde 114 laboratuvarda COVID-19 testleri yapılıyor. Bu laboratuvarlarda çalışan personel ve insan kaynağı da salgının başında Ankara'da kurulan ilk COVID-19 Laboratuvarı'nda eğitilerek, şehirlere gönderildi. Türkiye'nin ilk COVID-19 Laboratuvarı'nda hâlâ günde yaklaşık 4 bin numune çalışılarak, hızlıca sisteme giriliyor.

LABORATUVARDA ÖĞRENİYORLAR

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kılıç, “Bizim kendi bünyemizde bir ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı var ve orası zaten bu testleri Çin'de salgının başladığı ilk günlerden itibaren yapabiliyordu. Ama artan kapasiteyi karşılayabilmek, aynı zamanda Türkiye´deki tüm illerde de COVID-19 çalışılabilmesi için gerekli fiziki alt yapı ve insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla burayı açmış olduk. Çünkü insanlar gelip bu merkezde bu testin nasıl çalıştığını öğrenip, gidip kendi illerindeki laboratuvarlarda çalışıyorlar" diye konuştu. Kılıç, Ankara ve bağlı illerde PCR ve antikor testi çalışmalarından sorumlu olduklarını ifade etti. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Günde 4 bin numune üzerinde çalışılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Haziran 2020 tarihinde saat 01 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Günde 4 bin numune üzerinde çalışılıyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ekim 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:42
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı