ANKARA HABERLERİ

Gökyüzünün kontrolü onlardan sorulacak

Aykut KARADAĞ/AA
22.04.2021 - 00:20 |Son Güncelleme :

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Havacılık Akademisi, salgın sürecinde de faaliyetlerini aksatmadan sürdürüyor.

Aykut KARADAĞ/AA

Koronavirüs salgını döneminin başlangıcından bugüne kadar havacılığın 67 farklı eğitim programında, 5 bin 977 kursiyere online ve video tabanlı olarak eğitim verildi. Akademinin kuruluşundan bugüne kadar da 118 bin 221 kursiyer yüz yüze ve çevrim içi eğitim görüp, sertifika aldı. Eğitimlerdeki amaçlarının mürettebat ve yolcular için verilen hava trafik kontrol hizmetlerinin güvenli, hızlı şekilde sağlanması olduğunu belirten eğitmen hava trafik kontrolörü Halide Dönmez, uluslararası standartları sağlamak, öğrencilere gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak için uygulamalı ve teorik eğitimler verdiklerini söyledi. Dönmez, hava trafik kontrolörlerinin aldıkları eğitimleri özetle şöyle anlattı:

BAŞARILI OLANA İŞ BAŞI EĞİTİMİ

“Kurumumuza atanan kursiyerlerimiz öğrenci hava trafik kontrolör adayı olarak işe başlıyorlar. Kursumuzu tamamladıktan sonra da öğrenci hava trafik kontrolörü sertifikası alıyorlar. Buradan başarıyla mezun olan öğrencilerimiz iş başı eğitimi alıyorlar. Yine o eğitimler de belirli standartlarda devam ediyor. Daha sonrasında ise lisans almaya hak kazanıyorlar. Lisansı alan öğrenciler asistan hava trafik kontrolörü oluyorlar. Asistan olan arkadaşlarımız da bir kontrolör nezaretinde bir süre daha çalıştıktan sonra derecesini alıp hava trafik kontrolörü olarak çalışmaya başlıyor.” 

Gökyüzünün kontrolü onlardan sorulacak
Akademi, uzaktan eğitim yönetim sistemi altyapısını kendi imkânlarıyla kurarak, Eğitim Yönetim Sistemi’ni https://uzaktanegitim.dhmi.gov.tr adresinde personeliyle havacılık sektörünün kullanımına sundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gökyüzünün kontrolü onlardan sorulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2021 tarihinde saat 00 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gökyüzünün kontrolü onlardan sorulacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2021, Cuma
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:46
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı