ANKARA HABERLERİ

Göçmen kuşlar tehdit altında

Muhammet TARHAN/AA
10.05.2020 - 09:54 |Son Güncelleme :

Dünya Göçmen Kuş Günü, her yıl ABD ve Kanada'da mayısın ikinci cumartesi günü, göçmen kuşların ve habitatlarının korunmasına duyulan ihtiyacı vurgulamak için kutlanıyor. Bu günün bu yılki teması da "Kuşlar Dünyamızı Bağlar" olarak belirlenirken, her yıl dünyanın bir bölgesinden diğerine 50 milyardan fazla kuşun göç ettiği tahmin ediliyor.

Muhammet TARHAN/AA

Son yıllarda en önemli çevre sorunlarından biri haline gelen plastik kirliliği, dünya çapında yaban hayatı için ciddi sağlık risklerine neden olurken, göçmen kuşlar için üç kat daha fazla tehdit oluşturuyor. Öte yandan, her yıl milyonlarca kuş, avcılar tarafından yasa dışı şekilde öldürülüyor. Şehirlerden yükselen parlak ışıkların gece uçan göçmen kuşlara yönelmesi, kuşların binalar ve radyo kuleleriyle ölümle sonuçlanan çarpışmalarına neden oluyor. Ayrıca habitat kaybı ve böcek ilaçları da göç eden kuşların yaşamına yönelik tehdit oluşturuyor.

Göçmen kuşlar tehdit altında
Nallıhan’da bulunan Kuş Cenneti de 179’dan fazla kuşa ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de yaşayan 6 balıkçıl türünün 5’i, 1994 yılında Yaban Hayatını Geliştirme Sahası olarak belirlenen bölgede bulunuyor. Kara çaylak, akkuyruklu kartal, gökdoğan, kuzgun, kırmızı gagalı, dar karpası Nallıhan Kuş Cenneti’nde görülen kuşlardan.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Göçmen kuşlar tehdit altında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2020 tarihinde saat 09 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Göçmen kuşlar tehdit altında haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:01
 • Güneş
  07:28
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı