ANKARA HABERLERİ

Final ödevi yuva oldu

Murat YILMAZ
22.06.2021 - 22:59 |Son Güncelleme :

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 50 öğrenci, ‘Yaşamak İstediğin Gibi Yaşat’ sloganıyla sokak hayvanları için 200’e yakın yuva ve beslenme noktasını tasarlayarak üretti. Öğrencilerin tasarladıkları ürünler çoğunluğu Ankara’da olmak üzere 22 farklı şehirdeki can dostlar için yeni yuva oldu.

Murat YILMAZ

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 2. sınıf öğrencileri, final ödevi olarak sokaklardaki can dostlar için sosyal sorumluluk projesine imza attı. Öğrenciler, ‘Yaşamak İstediğin Gibi Yaşat’ sloganıyla sokak hayvanları için kendi tasarımlarıyla mama üniteleri, kulübeler, gölgelik beslenme alanları, mama arabaları yaptı. Ürünler ağırlıklı Ankara olmak üzere 22 farklı şehirdeki barınak, besleme arazileri, üniversiteler gibi sokak hayvanlarının yoğunlukta yaşadığı alanlara bırakıldı.

Final ödevi yuva oldu

İHTİYAÇ VE EKSİKLER SAPTANDI

Proje, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nün Ürün Tasarımı atölye dersi kapsamında, Prof. Dr. Güçlü Yavuzcan, Dr. Öğr. Üyesi Murat Önder, Dr. Cemil Yavuz ve Barış Gür öncülüğünde yürütüldü. Pandemi nedeniyle evlerinde olan üniversite öğrencileri, bulundukları kentlerde saha araştırmaları yaparak sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını ve eksiklerini saptadı. Ardından hayvanların yaşam koşullarını iyileştirecek ürünler tasarlandı. Öğrenciler tasarladıkları ürünleri, sanayide ya da atölyelerde kendi emekleriyle yaptı. Öğrencilerden bazıları ürünlerin maliyetini kendi imkânlarıyla karşılarken bazıları da sponsor aracılığıyla katkı aldı. 50 öğrenci tarafından 175 kulübe ve 23 ünite üretildi.

Final ödevi yuva oldu

ZORLU YAŞAMLARINA TANIK OLDUK

Öğrencilerden Berfin Değirmenci, arkadaşları adına şunları söyledi: “Sokaktaki canlara yaşayabilecekleri, beslenebilecekleri ürünler tasarlarken onların aslında ne kadar zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerine tanık olduk. İmalat sürecinin her bir aşamasını da kendimiz tamamladık. Ürünlerimizin sokak hayvanlarına yuva olduğunu görmek bizi oldukça mutlu etti. Onların hayatına böyle dokunabilmiş olmak gurur verici bir durum. Üç aylık yoğun çalışmanın, sanayide, atölyelerde dökülen terlerin yorgunluğu, ürünleri teslim ederken sokak hayvanlarının o heyecanlı karşılamalarını görünce yerini mutluluğa ve gurura bıraktı. Umarım gerçekleştirdiğimiz bu proje bir nebze farkındalık yaratabilir. Pandemi süresince unuttuğumuz bu canların aslında biraz emekle ne kadar mutlu edilebileceğini anlarız.”

BARINAKLARA DA BAĞIŞLADILAR

Ürettikleri yuva ve üniteleri, Ankara’da İvedik OSB Süleymanşah Caddesi, Melih Gökçek Bulvarı Kavşağı, Göksu Parkı gibi farklı noktalara koyan öğrenciler ayrıca İnci Anne Barınağı, Umutlu Patiler Barınağı, Zekeriya Hanım Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Dodurga Köyü Türkkonut Hayvan Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Hayvan Kurtarma Derneği gibi farklı barınaklara da bu çalışmalardan bağışladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Final ödevi yuva oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Haziran 2021 tarihinde saat 22 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Final ödevi yuva oldu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:18
 • Yatsı
  21:57
Sayfa Başı