ANKARA HABERLERİ

Faaliyet raporu kabul edilmedi

Murat YILMAZ
13.04.2021 - 23:03 |Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki gün saat 11.00’de başlayan faaliyet raporu görüşmeleri, verilen aralarla toplam 13 saat sürdü. ABB, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı faaliyet raporları, AK Parti ve MHP’nin ‘ret’ yönünde oy kullanmaları sonucu oy çokluğuyla reddedildi.

Murat YILMAZ

 Faaliyet raporu kabul edilmediAnkara Büyükşehir Belediyesi(ABB), ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı faaliyet raporu görüşmelerine önceki gün saat 11.00’de başlayan ABB Meclisi, oturumları dün gece saat 1’e doğru tamamladı. Görüşmeler, verilen aralarla toplam 13 saat sürdü. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın yaklaşık 5 saatlik sunumunun ardından CHP, AK Parti ve İYİ Parti arasında yaşanan ‘konuşma sırası’ tartışması sonrası Yavaş, CHP ve İYİ Parti grupları Meclis’i terk etti. Oturum, AK Parti ve MHP’nin katılımıyla devam etti.

YARDIMDA ‘PARTİZANLIK’ İDDİASI

14 ilçe belediye başkanı, ilçelerinde ABB’nin sorumluluğunda olan ancak yapılmayan hizmetler nedeniyle eleştirilerde bulundu. Özellikle çevre ilçelerin belediye başkanları, ‘sathi kaplama asfaltların sağlıklı olmadığını ve atılan asfaltın ardından yolların hemen bozulduğunu’ belirtti. Başkanlar ayrıca, ‘sosyal yardımlarda ve işe alımlarda CHP ve İYİ Parti ilçe başkanlıklarınca partizanlık yapıldığını, vatandaşların üye olmaya zorlandıklarını da iddia etti. AK Partili 3 Meclis üyesi de faaliyet raporuna ilişkin söz alarak eleştirilerini sıraladı. Meclis’te konuşmaları takip eden CHP ve İYİ Parti’li bazı Meclis üyeleri, başkanlardan bazılarına yanıt verdi.

Faaliyet raporu kabul edilmedi

BİR ARPA BOYU YOL ALAMAMIŞ

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, video gösterimi için ABB görevlilerinin kendilerine izin vermediğini belirterek, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın geçmişteki vaatlerine ilişkin açıklamalarını kürsü mikrofonundan dinletti. “Dejavu yaşıyor gibiyim” diyen Köse, “Kendimi geçen yıl 2019 Faaliyet Raporu görüşmelerinde yine grubumuz adına yaptığım konuşmada gibi hissediyorum. O zaman da ortada hiçbir faaliyet yoktu. Aradan 2 yıl geçti, Sayın Yavaş’ın görev süresinin beşte ikisi tamamlandı. Ancak 2020 yılı Faaliyet Raporu’na baktığımızda, ABB’nin hâlâ aynı yerde durduğunu ve bir arpa boyu yol alamamış olduğunu görüyoruz. 2 yıl önce mart ayında meydanlarda sürekli vaatlerde bulunan, sürekli söz veren Sayın Yavaş’tan şu anda eser yok ortada” diye konuştu. ABB, ASKİ ve EGO’nun 2020 yılındaki toplam 10 milyarlık gelir bütçesiyle sadece 4 küçük tesis yaptığına dikkat çeken Köse, 2018-2019-2020 rakamlarından örnekler vererek, “Sayın Yavaş, 2018 yılına göre 4’te 1 performansla çalışıyor” eleştirisinde bulundu.

ANKARA ADETA TAŞRAYA DÖNÜŞÜYOR

Oyun grupları, kent mobilyaları ve çiçek dağıtımında CHP’li Çankaya, Yenimahalle ve Elmadağ belediyelerine pozitif ayrımcılık yapıldığı iddiasında bulunan Köse, “İşte CHP adaleti böyle tecelli ediyor. Bir de adaletten bahsediyorlar maalesef” dedi. Köse, “Sayın Yavaş’a çağrımızdır. Ankara’da yeni hizmetler yapılmadığı gibi daha önceden yapılan hizmetler dahi aksıyor. Git gide güzelim Ankara adeta taşraya dönüşüyor. Sayın Yavaş’ın sadece sosyal medyada algı çalışması yapacağına, yeni hizmetler üretmeye, yeni eserleri inşa etmeye odaklanmasını kimseyi suçlamadan, kimseye iftira atmadan, enkaz edebiyatı yapmadan, israf etmeden, vaatlerini yerine getirmek için çalışmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Faaliyet raporu kabul edilmedi

RAPORDA EN ÇOK GÖRDÜĞÜMÜZ RAKAM ‘0’

ABB’nin iki yıllık karnesini değerlendirdiklerine dikkat çeken MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, “2020 yılı Faaliyet Raporu’na baktığımızda en çok gördüğümüz rakam ‘0’” eleştirisi yaptı. Hedeflerden örnekler veren Ilıkan, “‘Batıkent Ergazi toplu konut alanı için kamulaştırma yapmak’ Doğukent kentsel dönüşümü, diye hedefler konulmuş. Karşılığında gerçekleştirilme 0 denilmiş. Bu hedefleri biz koymadık bu 0’ları biz yazmadık. Her şey faaliyet raporunda yazıyor. Tabii 0’lar bunla da sınırlı kalmıyor, hayaller ile hayatlar arasındaki fark gitgide ortaya çıkıyor. Batıkent Spor ve Dinlenme Parkı yapmak. Başkan Bey’in sunumunda da vardı, 2021 planlarında. 2020’nin hedefinde de varmış bu” diye konuştu.

ÇEŞME DAHİ YAPAMAYANIN ÇILGIN PROJESİ OLMAZ

Ilıkan, özetle şunları kaydetti: “Sanatsal cephe kaplama sayısı hedefi 10 bin metrekare, gerçekleşme 0. Çeşme yapım işi hedefi 10 adet iken, gerçekleşme 0. Sayın Başkan her platformda dile getiriyor ya ‘benim çılgın projem yok’ diye, bugün de zikretti. Gerçekçi bir yaklaşım. Bir çeşmeyi dahi yapamayan belediyeciliğin çılgın projesi olmaz. 2 yıl geçmiş seçimin ardından. Ankara’nın, başkentin, hiçbir yerde adı yok. Dünyanın hiçbir yerinde model oluşturacak bir hamlesi yok. Oturup, minibüs mü makam aracı mı diye konuşulacağına, keşke söylemlerinizdeki gibi eylemleriniz de Ankaralının konforunu arttırmak olsaydı. Sistematik bir şekilde belediye yok, şehir yok ama sistematik bir şekilde başkan var. Kimsenin itibarında, imajında gözümüz yok herkes hak ettiği değeri görür. Ancak sadece bulunduğumuz yerin de farkına varalım, sorumluluğumuzu hatırlayıp şehrimize o gözle bakalım.”

Faaliyet raporu kabul edilmedi

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Oturumun sonuna doğru ABB Başkanı Mansur Yavaş, CHP ve İYİ Parti grupları, oylama için Meclis’e tekrar geldi. Oturumu yöneten Meclis Birinci Başkanvekili Fatih Ünal, Yavaş’a konuşma yapıp yapmayacağını sordu. Başkan Yavaş, kendisinin belirleyeceği bir zamanda yanıt vereceğini söyledi. ABB, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı faaliyet raporları, AK Parti ve MHP’nin ‘ret’ yönünde oy kullanmaları sonucu oy çokluğuyla reddedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Faaliyet raporu kabul edilmedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2021 tarihinde saat 23 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Faaliyet raporu kabul edilmedi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:51
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:32
Sayfa Başı