ANKARA HABERLERİ

Evsizlere sıcak yuva

Ömer OLCAY/AA-Fotoğraflar: Doğukan KESKİNKILIÇ/AA
21.02.2021 - 16:11 |Son Güncelleme :

Ankara’da çeşitli nedenlerle sokakta geçici veya sürekli olarak yaşamak zorunda kalan kimsesizler, soğuk kış şartlarında barınma evlerinde buluşuyor.

Ömer OLCAY/AA-Fotoğraflar: Doğukan KESKİNKILIÇ/AA

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) Ulus ve Dışkapı’daki barınma evleri, soğuk kış şartlarında sokakta yaşayan kimsesiz vatandaşlara hizmet veriyor. Başkent 153 hattına vatandaşlardan ve kimsesizlerden gelen başvuruları değerlendiren ekipler, araçlarla bulundukları yerden aldıkları sokakta yaşayan vatandaşları, barınma evlerinde konuk ediyor. Barınma evlerinde, HES kodu sorgulandıktan sonra kayıt işlemi yapılan kimsesizlerin, banyo, berber, yeni kıyafet ve 24 saat sıcak su gibi temel ihtiyaçları karşılanıyor.

PSİKOSOSYAL DESTEK VERİLİYOR

Konuklara, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonlarında 3, hafta içi ise 2 öğün yemek veriliyor. Kimsesizlerin sosyal hayattan kopmaması için uzmanlar tarafından psikososyal hizmetin de verildiği barınma evleri, salgın nedeniyle gün aşırı dezenfekte ediliyor. Barınma evlerinde konuklara ücretsiz 15 gün hizmet veriliyor, misafirlerin talebi doğrultusunda bu süre uzatılıyor. 

VALİLİK İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Sokakta yaşayanların tespiti için sahada çalışan gezici ekiplerinin olduğunu belirten ABB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Halit Özdilek, “Ekiplerimiz, AŞTİ, hastane bahçeleri ve parkları gezerek sokakta yaşayan vatandaşlarımızı buraya getiriyorlar. Ankara’da bu hizmeti sadece Büyükşehir Belediyesi olarak biz vermiyoruz. Valilik ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. İl dışından tedavi için gelen hasta ve yakınlarına da şefkat evleriyle hizmet veriyoruz. Kent genelinde 5 şefkat evi bulunuyor” dedi.

Evsizlere sıcak yuva

Kimsesizler, banyo ihtiyaçlarını giderdikten sonra yeni kıyafetlerini giyerek odalarına yerleşiyor.

Evsizlere sıcak yuva

Evsizlerin talepleri doğrultusunda saç ve sakal traşı da olabilecekleri berber odası da bulunuyor.

Evsizlere sıcak yuva

Evsiz Can Yaşar da gece oturduğu parktaki güvenlik görevlilerinin tavsiyesi üzerine yaptığı başvuru ile barınma evine yerleştirildiğini söyledi.

Evsizlere sıcak yuva

Tesisin dinlenme odalarında sohbet eden evsizler, televizyon izleyerek vakit geçiriyor.

Evsizlere sıcak yuva

Salgın sebebiyle 4 kişilik odada 2 kişi, 6 kişilik odada da 3 kişi kalıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Evsizlere sıcak yuva hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2021 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Evsizlere sıcak yuva haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:55
 • Güneş
  07:18
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:02
Sayfa Başı