ANKARA HABERLERİ

Evde tanı ve tedavi hizmeti hastanelerin yükünü azalttı

Kaan ULU/DHA
17.10.2020 - 00:03 |Son Güncelleme :

Sağlık Bakanlığı'nın, koronavirüs vakalarının artmasıyla başlattığı ‘evde tanı ve tedavi hizmeti’nin başarılı yürütülmesi, bu süreçte hastanelerin yükünü azalttı.

Kaan ULU/DHA

Sağlık Bakanlığı'nın sahada filyasyon çalışmasıyla birlikte uyguladığı evde tanı ve tedavi hizmetinin, sağlık kuruluşlarında yığılmaların önüne geçtiğini belirten Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği öğretim üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner, koronavirüs ile mücadelede merkez olan Ankara Şehir Hastanesi'nde hiçbir hastanın mağdur edilmediğini söyledi. Sahada daha etkili çalışma yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Güner şöyle devam etti:

Evde tanı ve tedavi hizmeti hastanelerin yükünü azalttı

EKİPLER GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞTI

“Filyasyon çalışmasının, bakanlığın yürüttüğü evde tanı ve tedavi hizmetlerine başlanmasıyla da çok ciddi bir şekilde hastanelere düşen yük azaldı. Evde tedavi, tarama işlemlerinin başlatılması gibi işlemler hiç kolay işlemler değil. Sadece Ankara’da yaklaşık 850 ekip oluşturuldu. Bu ekipler gece gündüz demeden çalıştı. Bir yakınım bana ulaştı ve 19.30’da testinin çıktığı haberi sonrasında saat 21.00’de tedavisi başlanmış bir haldeydi.

HİÇBİR HASTAMIZ MAĞDUR EDİLMEDİ

Ülke olarak çok ciddi bir uğraş içerisine girildi. Ve ilk andan itibaren bütün sahaya ulaşmış bir rehber vardı hepimizin elinde. Bu rehberle hastaların nasıl izole edileceğinden tedavilerinin nasıl yürütüleceğine kadar 81 ilde en periferdeki (kenar) hekimimize kadar ulaşılmış oldu. İlaçlar tek elden sağlandı. Kimse ilaçsız kalmadı. Ve şu süreç içerisinde artan vaka sayısına rağmen sağlık hizmeti sekteye uğramadan yürütüldü. Hiçbir hastamız mağdur edilmedi.” 

YAPILAN İŞLER MEYVESİNİ VERİYOR

Türkiye’nin salgının başından beri koronavirüs ile başarılı mücadele ettiğini belirten Prof. Dr. Güner, “Biz hekimler olarak da canla başla çalıştık. Hem hastanede çalışıldı hem hastane dışında da bir o kadar ekip oluşturuldu. Hastaların evlerine kadar gidildi. Danışman hekim grubu oluşturuldu. Sıkıntıya giren hastaların durumları birebir iletişim halinde çözüme kavuşturulmaya çalışıldı. Bir sıkıntı olduğunda da hastaneye yatış için hızla yönlendirilebildi. Dolayısıyla yapılan işler, müdahaleler meyvesini de veriyor. Vaka sayılarımız daha yönetilebilir oldu ama vaka sayılarının yönetilebilir olduğundan şöyle bir anlam çıkması çok hatalı olacak: 'Artık bundan sonra her şey serbest.' Asla değil. Her şey için önlemlerimiz net” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Evde tanı ve tedavi hizmeti hastanelerin yükünü azalttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2020 tarihinde saat 00 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Evde tanı ve tedavi hizmeti hastanelerin yükünü azalttı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Aralık 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı