ANKARA HABERLERİ

Ertuğrul Çetin'den ABB'ye: 'Kamburu var'

Murat YILMAZ Fotoğraflar: Oğuz DEMİR
22.06.2020 - 01:05 |Son Güncelleme :

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, “Mansur Bey, dört parti kamburu yüzünden bir kadro kuramadı” iddiasında bulunarak, “Başkent yönetmek böyle kamburla kolay iş değil” dedi.

Murat YILMAZ Fotoğraflar: Oğuz DEMİR

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, yeni normalleşme dönemiyle birlikte ilçede nasıl bir yol haritası izleyeceklerini anlattı ve belediyenin mali durumunu paylaştı. Başkan Çetin, bu ayki Meclis’te gündeme gelecek olan ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) bir yıllık faaliyet raporu’ öncesinde ise çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ertuğrul Çetinden ABBye: Kamburu var

Hürriyet Ankara Haber Koordinatörü Deniz Gürel’e konuk olan Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, belediye çalışmalarının yanı sıra kent gündemine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

BENCE YETKİLERİNİN FARKINA VARSIN

(Mansur Yavaş ve ABB’nin bir yılı) “Meclis’e girdiğimizde direkt muhalefet ederek başlamadık. Alınan kararlara baktığımızda muhalefet ettiğimiz madde sayısı 5’i geçmez. ‘Meclis’i çalıştırmıyorlar bana engel oluyorlar’ yaklaşımının bir anlamı yok. Mansur Bey’in yaklaşımını anlayamıyorum. Yetkilerinin farkında değil, bence yetkilerinin farkına varsın. Caddelerin sokakların asfaltını dökmek için engel olan yok. ‘EGO’ya otobüs alacağım’ diye borç istedi, meclis verdi. Fakat kendi mali hizmetleri doğru düzgün rakamlar getirmediği, borçlanma stoğunu geçtiği için Meclis’i de komik duruma düşürdü. Ben bu işlerde yeni değilim 15-16 yıldır hikayem var. Belediyelerin her kademesinde bulundum. Temel bir başlıktır; belediye para toplayamaz. Kalkıyorsun ‘para toplayacağım’ diyorsun. Bir kampanya başlatacaksan valiliğin iznine bağlı. Belediye mevzuatına aykırı bir hareket yapıp yaygara kopartmanın alemi var mı? Valiliğe başvur ilan et çalışmanı başlat yap. Bunu bir avukatın bilmemesi mümkün mü.

Ertuğrul Çetinden ABBye: Kamburu var

Kent Masası’nda Hürriyet Ankara Yazıişleri Müdürü Fatih Tekeci ve muhabirimiz Murat Yılmaz sordu, Başkan Ertuğrul Çetin yanıtladı.

4 PARTİ KAMBURU KADRO KURDURAMADI

Ankara başkent. Ankara’yı yönetmek için çok sağlam bir kadro gerekir. Sağlam kadroyu kurman için de kamburlarının olmaması lazım. Bunu ispatlayamam ama bilinen bir şey var; (Mansur Yavaş) HDP, İYİ Parti ve CHP ittifakıyla seçildi. Sezai Temelli buranın yönetimiyle ilgili seçim zamanı bunu söyledi. Sırrı Süreyya Önder yaptıkları gizli ittifakı açıkladı. HDP, CHP, İYİ Parti, bir kısım da MHP’den ayrılmış bir ekiple Büyükşehir’i nasıl yöneteceksin. ASKİ’ye birini koyuyorsun o rahatsız oluyor, EGO’ya birini getiriyorsun diğeri rahatsız, daire başkanlığına birini getiriyorsun bu rahatsız. O kadar çok daire başkanı değiştiriyor ki Mansur Bey, galiba çok iyi niyetli, iyisini bulmaya çalışıyor. 14 ay gitti. İnşallah iyisini bulunca onunla çalışmaya başlayacak. Başkent yönetmek böyle kamburla kolay iş değil. Yanlış ya da doğru karar alman lazım. Karar alma sürecini yanındakilerle yönetirsin. Yanındakilerin birbirine güveni yok, senin toplamda hiçbirine güvenin yok. Anladığım kadarıyla bir oturup planlama konuşma yok. Mansur Bey dört parti kamburu yüzünden bir kadro kuramadı. Bir ipte 4 cambaz oynayacaksa bir beceri ile bunları idare etmen gerekiyor.

Ertuğrul Çetinden ABBye: Kamburu var

PURSAKLAR İÇİN BİR ŞEY İSTEMİYORUM

Ben Pursaklar için bir şey istemiyorum. Sıfır beklentim var, işini yapsın, işini de ben öğretecek değilim. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yetkisi neyse onu yapsın. Pursaklar’da devlet hastanesi açılmış günlük 3 bin hasta geliyor önündeki yol stabilize, ışıklandırması yok, her gün kaza oluyor. Muhtar söylüyor, CHP ilçe başkanı, İYİ parti ilçe başkanı söylüyor, vatandaş söylüyor ama yapılmıyor. İlçede yaşayanlar için birinci önceliğimiz yol sorunu. Mevcut caddelerde çok fazla sayıda kazı yapıldı. Yetkimizde olan sokaklara kilitli parke yol, beton yol ve asfalt yapıyoruz. Caddeler yapılmayınca sokakların bir anlamı kalmıyor. İnsanların aracı çukura düştüğü zaman faturayı ortak kesiyor. Yolda çalışma yapana kazı iznini Büyükşehir verdi, takip etmesi gereken o. Yol tahrip bedeli olarak 2019’da Büyükşehir’e yatan 12 milyon alacağımız var. Yasal olarak alacağımız, yatmazsa da hukuki mücadele başlatacağım."

MALİ DİSİPLİNİ SAĞLARIZ BU EŞİĞİ DE ATLATIRIZ

(Pursaklar Belediyesi’nin mali durumu) “Belediyede yatırım öncelikli bütçe planlıyoruz. Gelecek yıllarda bizim bütçe kalemimizde yatırım öncelenecek. Yatırım öncelikli ama ilçe halkının da ihtiyaçları konusunda öncelikli. Direkt hemşerilerimize soracağız ihtiyaç neyse onu yapacağız. İnsanın olmadığı bir mahallemize yüzme havuzu yapalım demenin bir anlamı yok. Korona tüm belediyeleri etkiledi. Mansur Bey çıkıyor diyor ki; ‘Büyükşehir’in geliri yüzde 50 düştü.’ Benim de düştü, Keçiören’in de Yenimahalle’nin de Elmadağ’ın da düştü. Bütün Türkiye’yi ilgilendiren konuda sadece kendisinde varmış gibi şikâyet etmenin bir anlamı yok. Bu durum daha iyi mali plan yapmamızı gerektiriyor. Biz bu mali disiplini sağlarız, bu eşiği de atlatırız. Biz 2019’da da yaşadık. Belediyenin gelirleri çoğunlukla inşaat ruhsatlarındandır, inşaat sektörü durmuştu. Biz geçen yıl bu sınavı verdik hızla gelir getirici işlerimizi arttırdık. Tasarruf edeceğimiz kalemlerin üzerine gittik. 2019’da çok şükür borç miktarımızı yüzde 30 düşürdük, inanılmaz derecede yatırıma bütçe ayırdık. 2020 ikinci yarı itibarıyla yatırımın arttığı yıl olacak. Normalleşme devam ederse inşallah yaz sezonunu kaçırmayız ve daha çok çalışırız. 3.5 aylık durağanlığı da rahatlıkla kapatabiliriz. Gelecek vizyonumuzu yatırım öncelikli bütçe olarak ön görürken tüm dünyanın yönetim modeli olan raporlama, analiz ve bilgi paylaşımına da büyük önem veriyoruz.”

İLÇEYE YÖRESEL ÜRÜNLERLE İLGİLİ KİMLİK DE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

(Yeni normalleşme dönemiyle birlikte ilçede nasıl yol haritası izlenecek) “Pursaklar’ın nüfus artış hızına bakarak insanların yaşamak için tercih ettiği bir ilçe olduğunu anlıyoruz. Her yıl nüfustaki artış oranımızla Ankara’da ikinci ilçeyiz.

-Pursaklar’da şu anda mevcut imar haklarına kavuşmuş alan 350 bin nüfusa hitap ediyor. İmar konusunda çalışma yapmamızı ben gerekli görmüyorum. Büyükşehir imar planı yapacağım derse biz de önünde dikilmeyiz, tam tersine elimizden gelen her türlü yardımı yaparız.

-Mevcut parklarımızın kullanışlı hale getirilmesi için hepsine bir tema koyacağız. Bir tane 10 dönüm üzerine bitirdik, iki tane tema park yapıyoruz. Yakın zamanda yaptığımız parka anketle vatandaşa sorduk kokulu bitki ve uçak silüeti koyduk. İsmi de Hürkuş oldu. Bir tane endemik Ankara bitkileri parkı olacak. Bitki yetiştirme laboratuvarları da yapacağız okullara açacağız vatandaşlar da gelebilecek.

-Bir ayrı parkımızda da doğaya salabileceğimiz keklik, kanarya, sülün, papağan gibi kuşların üremesini sağlayacağız. Okul kenarında çok farklı bir konsepte sahip okuma parkının da inşaatı devam ediyor.

-Spor sanat kurslarını üç katına çıkardık. Lisanslı sporcu sayımız 600 kişiydi, bin 300 oldu.

-Mülklerimizi kat karşılığı ön görüyoruz. İhale süreçlerini bitirdik 2 konak, 2 kapalı pazar yeri, millet bahçesi niteliğinde 200 dönüm üzerinde kent ormanı, şehir meydanı, iki tane ayrı altı dükkân üstü bina büyük oranda geri dönüşü olacak işlerin hepsine başladık yapıyoruz.

-İlçemizin girişindeki kent ormanının Orman Bakanlığı’ndan tahsisini aldık, içine yapacağımız inşaatlar için tip değişikliği yaptık. 8 Mart’ta ilk kazmayı vurduk ancak bu süreç olunca erteledik. İçinde çok sürpriz işler olacak tam iznini aldığımızda paylaşacağız. İzni alırsak iddia ediyorum Ankara’nın en çok konuşulan parkı olacak.

-Pursaklar’a yöresel ürünlerle ilgili kimlik de kazandırmak istiyoruz. Ankara kedisi için üretim çiftliği statüsünü aldık sayıyı çoğaltacağız. Türkiye’nin her yerinden Pursaklar bu konuda büyük ilgi görüyor. Şu anda sahiplenmek isteyen çok ancak yetişme şansımız yok.

-Tarihi Kavacık suyu var. Çocuk Esirgeme Kurumu işletiyordu tasfiye sürecine girmiş. Bakanlıktan talep ettik. Bize geçmesini sağlayabilirsek önemli bir markamız olacak. Kavacık suyu ile ilgili bir de tema park oluşturacağız. Su oyunlarının olduğu, insanların suyla iç içe olacağı bir alan oluşturacağız. Bakanlık kendisi çözebilir ve bize geçerse bunu da gerçekleştireceğiz.”

Ertuğrul Çetinden ABBye: Kamburu var

ÇİPLE SOYAĞAÇLARI TUTULUYOR

Belediyenin 3 yıl önce kurduğu Ankara Kedisi Koruma ve Yetiştirme Merkezi’nde bugüne kadar 22 kediden 150 sağlıklı yavru dünyaya geldi. Şu an 60 yetişkin ve 30 yavrunun olduğu merkezde deri altına uygulanan çiple kedilerin soyağaçları tutuluyor. Ankara kedisi, İran ve Van kedileriyle benzerlik gösteriyor. Tüy yapısıyla diğer kedilerden ayrılan Ankara kedisi, yaz kış farklı görünüme bürünüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ertuğrul Çetin'den ABB'ye: 'Kamburu var' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Haziran 2020 tarihinde saat 01 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ertuğrul Çetin'den ABB'ye: 'Kamburu var' haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı