ANKARA HABERLERİ

Engellilerden eşitlik tepkisi

Fatih AKTİMUR
25.04.2010 - 00:00 |Son Güncelleme :

Altınokta Körler Derneği, engellilerin öğretmenlik yapma haklarının kısıtlanmaya çalışıldığını öne sürdü. Dernek Eğitim Sekreteri Köseler, hazırlanan taslak ile engellilerin öğretmen olmalarının engellenmek istediğini savundu.

Fatih AKTİMUR

ALTINOKTA Körler Derneği Eğitim Sekreteri Halil Köseler, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan “Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliği taslağının 17. maddesiyle, engellilerin öğretmenlik mesleğini seçme hakları kısıtlanmaya çalışılmaktadır” dedi. Köseler, hazırlanan taslak ile engellilerin öğretmen olmalarının engellenmek istediğini savundu.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde geçen haftalarda toplanarak taslağın iyileştirilmesi için bir eylem yapıldığını hatırlatan Köseler şunları söyledi:

“Öğretmenliğe atanabilmek için yüz hatlarında bozukluk, yüzünde yanık ve yara gibi olumsuzlukların bulunmaması koşulu istenerek manken gibi öğretmen adayları aranmaktadır. Taslağın bu haliyle kesinleşmesi halinde mezun olan öğretmen adaylarına ‘Siz dört yıl boşuna okudunuz, biz sizin öğretmen olmanıza izin vermiyoruz’ denilmiş olacaktır. Nerede kaldı fırsat eşitliği? Yönetmelik taslağının 17. maddesi başta görme engelliler olmak üzere tüm engelli öğretmen adayları arasında büyük bir endişe yaratmıştır.”

Önyargılar silinmedi

Engellilerin öğretmenliğiyle ilgili önyargıların silinememesinden dolayı engellilerin öğretmenlik yapıp yapamayacağına ilişkin tartışmaların sıkça yaşandığını dile getiren Köseler, bazı bireysel başarısızlıkların tüm engellilere mal edilmek istendiğini savundu. Hala okul yöneticilerinde ve bakanlık yetkililerinde engellilerin öğretmenlik yapabilecekleri alanlara ilişkin yeterli bilgi olmadığını iddia eden Köseler, taslağın masa başında deneyimsiz bir kadro tarafından hazırlandığını öne sürdü. Engellilere yeterli olanak ve fırsatlar sağlandığında onlar da engelli olmayan insanlar kadar başarılı olabileceklerini dile getiren Köseler ayrıca şunları söyledi:

Bilimsel gerçeklere aykırı

“Taslakta, bir engellinin öğretmenliğe atanabilmesi için ‘Doğuştan ve sonradan herhangi bir nedenle bedensel özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde kırk ve üzerinde ve atanacağı alanın öğretmenliğini yapabilecek durumda olduğunu sağlık kuruluşlarından alacağı sağlık kurulu raporuyla belgelemek’ gerekmektedir. Oysa Sağlık Kurulu, bir kişinin sadece engellilik derecesini, sağlık durumunu belirleme ve değerlendirme konusunda uzmandır. Hangi gruptaki, hangi derecedeki engellinin hangi alanda öğretmenlik yapabileceği konusu ayrı bir uzmanlık, ayrı bir bilgi ve deneyim gerektiren husustur. Sağlık kurulunun işi değildir. Taslakta; Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil, Müzik, Rehber Öğretmen, Sosyal Bilimler gibi görme düzeyi ne olursa olsun görme engellilerin en başarılı olabilecekleri alanlarda atama koşulu olarak görme alanı ve renk algılama bozukluğu olmamak koşulunun aranması da akla ve bilimsel gerçeklere aykırı bir düzenlemedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Engellilerden eşitlik tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Kasım 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:39
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı