ANKARA HABERLERİ

Enerji tasarrufunda hedef 52.5 milyon TL

Hürriyet Haber
17.09.2021 - 23:29 |Son Güncelleme :

ASKİ’ye ait tesislerde projelendirilen Güneş Enerji Santralleri (GES) ve Hidroelektrik Santralleri’yle (HES) tasarruf etmeye başladıklarını belirten ASKİ yetkilileri, toplamda 52 milyon 500 bin lira kâr elde edileceğini söyledi.

Hürriyet Haber

Yalnızca Çubuk 1 Barajı’nda atıl durumda bulunan HES’in onarılarak faaliyete açılması sonucu geçen sene 140 bin TL kara geçirildiğini aktaran yetkililer, şu bilgileri verdi: “ASKİ, Kesikköprü tesislerinde elektrik enerji hatlarının bakım ve onarım işlemlerini mevcut personelle yapıyor olması dolayısıyla daha önce faturalara yansıtılan iletim bedellerinin geriye dönük iadesinin alınmasıyla da 50 milyon TL’ye yakın bir kazanç elde edilmesini hedefliyoruz. ASKİ Genel Müdürlüğü binasının çatısına Kesikköprü hattındaki su depoları ve terfi merkezleri GES’lerle kendi elektriğini üretecek. İl Özel İdaresi’nden devralınan Kargalı, Yenice ve Yenişehir mahallelerinde atıl durumdaki GES’ler kullanılabilir hale getirilecek. Çubuk Barajı’nda atıl durumdaki HES’in teknik iyileştirmelerle 790 KW elektrik üretir hale getirilmesi ile Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki Arşimet Burgu Sistemi’nin aktif hale gelmesi için ihaleye çıkılması için çalışmalarımız da devam ediyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Enerji tasarrufunda hedef 52.5 milyon TL hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2021 tarihinde saat 23 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Enerji tasarrufunda hedef 52.5 milyon TL haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:39
 • Güneş
  07:03
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı