ANKARA HABERLERİ

Eğitim başlıyor anketi karamsar tablo çizdi

Deniz GÜREL
24.09.2007 - 00:00 |Son Güncelleme :

BaŞkent’te bin 231 kişi üzerinde yapılan "Eğitim Başlıyor" anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki eğitim kalitesiz ve ezbere dayalı olarak değerlendiriliyor, katılımcılar mevcut eğitim sistemiyle yetişen bireylerin dünyada söz sahibi olabileceğine inanmıyor.

Deniz GÜREL

BAŞKENT’teki ilköğretim ve ortaöğretim kurumları tüm yurtta olduğu gibi geçtiğimiz hafta eğitim öğretime başlarken, bin 412 kurumda, 838 bin 458 öğrenci ve 44 bin 578 öğretmen ders başı yaptı. Yeni eğitim öğretim dönemi öncesi Ankara Genç İşadamları Derneği’nin (ANGİAD) bin 231 kişi üzerinde yaptığı "Eğitim Başlıyor" anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Çoğunluğunu velilerin oluşturduğu anket katılımcıların okullarda verilen eğitime umutsuz bakışı karamsar bir tablo çizdi.

Ankete katılanların yüzde 48’i "İlköğretim ve ortaöğretimdeki eğitimi nasıl buluyorsunuz?" sorusuna kalitesiz, yüzde 28’i ezbere dayalı, yüzde 12’si basmakalıp derken, yalnızca yüzde 7’si kaliteli dedi.

SİSTEME GÜVEN YOK

Ankete katılanlara göre eğitim sisteminin en büyük sorunlarını yüzde 22 ile okullarda yapılan değişiklikler, yüzde 15 ile deney ve uygulamaların yapılamaması yüzde 10 ile okulların yetersizliği oluştururken, eğitimin temeli ne olmalı sorusuna ise katılımcıların yüzde 45’i meslek edindirmek dedi. Ankete katılanların yüzde 72’sine göre okular meslek seçimi konusunda öğrencileri doğru yönlendiremiyor. Türkiye’nin bu eğitim sistemi ile yetiştirdigi bireylerle dünyada söz sahibi bir konuma gelebileceğine inanıyor musunuz? sorusuna katılımcıların yüzde 86’sı "hayır" demesi dikkat çekti.

OKULLAR TEMİZ DEĞİL

"Başkent’teki okulların en büyük sorunu nedir?" sorusuna katılımcıların yüzde 46’sı sınıfların kalabalık olması, yüzde 21’i ders araç ve gereçlerin azlığı, yüzde 20’si okul içinin ve dışının temiz olmaması yanıtını verdi.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu okullara kayıtta velilerden alınan kayıt parasına tepki gösteriyor ve okullarda toplanan aidatların gerekli yerlerde kullanılmadığını düşünüyor. /images/100/0x0/55eb11f4f018fbb8f8a916be

TERCİH ÖZEL OKULLAR

ÇOĞUNLUĞUNU öğrenci velilerinin oluşturduğu anket katılımcıları özel okulların devlet okullarından daha iyi eğitim verdiğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 65’i özel okuların, yüzde 16’sı yurtdışındaki okulların daha iyi eğitim verdiğine inandığını söylerken, yalnızca yüzde 11’i devlet okullarının iyi eğitim verdiğini düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 53’ü okul seçimlerinde kurumun iyi eğitim vermesine dikkat ederken, yüzde 35’i okul seçiminde kurumun eve yakınlığının önemi olduğunu söyledi.

Eğitimin nabzı Ankara Hürriyet’te atacak

850
bine yakın ilköğretim ve ortaöğretim ile 200 binin üzerinde üniversite öğrencisiyle eğitimin de Başkent’i olan Ankara’da, eğitimin nabzı her hafta pazartesi günü "Eğitim Başkenti" sayfasıyla Ankara Hürriyet’te atacak.

İlköğretim, ortaöğretim ve üniversitelerdeki projelerin, önemli gelişmelerin duyurulacağı Eğitim Başkent’i sayfasında bu kurumlardaki eksiklikler, eleştiriler de yer alacak. Kısacası Eğitim Başkent’i şehirdeki eğitim kurumlarının sesi olacak.

Eğitim Başkenti sayfasında öğrenciler de rahatlıkla seslerini duyarabilecekler. Eleştirileri de, övgüleri de Ankara Hürriyet’te yayınlanacak. Her türlü haber ve duyurularınızı, görüşlerinizi ankarakampus@hurriyet.com.tr mail adresine gönderin.

Hacettepe’de otobüs çilesi

HACETTEPE
Üniversitesi öğrencilerinin her sene yaşadığı ulaşım çilesi, bu sene de devam edeceğe benziyor. Sıhhiye Köprüsü üzerinden kalkan Beytepe otobüs ve minibüsleri yetersiz kalınca, kuyruklar köprünün merdivenlerinden Atatürk Bulvarı’na kadar uzuyor. Özellikle sınav zamanları, bu kuyruklar daha da artarken, öğrenciler bazen bir saati de aşkın otobüs beklemek zorunda kalıyor. Geçen yıl bu konuda üniversitede bazı eylemler yapılmasına karşın henüz ne rektörlük ne de belediye bu konuda herhangi bir adım atmış değil. KS Le Monde

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Eğitim başlıyor anketi karamsar tablo çizdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Eylül 2007 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim başlıyor anketi karamsar tablo çizdi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2021, Cuma
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:46
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı