ANKARA HABERLERİ

Dore ve Mimi orkestrası

Doğahan GİRİTLİOĞLU
19.02.2021 - 00:30 |Son Güncelleme :

‘Dore’ ve ‘Mimi’ adlı animasyon karakterleriyle çocuklar için konserler vermeye hazırlanan CSO, hem orkestrayı hem de enstrümanları yakından tanıtmayı amaçlıyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası(CSO), ‘çocukların hem orkestrayı hem de enstrümanları yakından tanımaları’ için renkli bir proje başlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın da desteklediği proje kapsamında CSO sanatçıları, orkestrada yer alan enstrümanlar için şarkılar yazıp besteler hazırladı. Bu eserler, ‘Dore’ ve ‘Mimi’ adlı animasyon karakterleri ile CSO Müzik Genel Müzik Direktörü Cemi’i Can Deliorman şefliğindeki orkestra tarafından seslendirilecek. ‘Dore’ ve ‘Mimi’nin yaratıcısı olan yazar Funda Özyurt, sahnelerde normale dönüşün başlamasıyla Türkiye’nin bütün illerinde konserler vererek çocuklara orkestrayı öğretmek istediklerini söyledi. Özyurt, şu bilgileri verdi:

Dore ve Mimi orkestrası

EBA’DA DA YER ALACAK

“Dünyada ilk olarak enstrümanları ve animasyon karakterlerini kullanarak gerçekleştireceğimiz bir konserle çocuklara orkestrayı öğreteceğiz. Sahnede CSO sanatçılarına LED ekranlara yansıtılan animasyon karakterleri eşlik edecek. Her bir çalgının karakteristik özellikleri üzerinden söz yazıp, farklı türlerde besteler üretildi. Salgın süreci bitip yeniden salonlar açıldığında çocuklarla buluşacağız. Daha çok çocuğun öğrenmesi için Türkiye ve dünya turnelerimiz de olacak. Ayrıca ürettiğimiz içerikler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin eğitimde daha kaliteli içerikler kullanabilmesi adına EBA sisteminde de yer alacak.”

Dore ve Mimi orkestrası

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dore ve Mimi orkestrası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2021 tarihinde saat 00 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dore ve Mimi orkestrası haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:55
 • Güneş
  07:18
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:02
Sayfa Başı