ANKARA HABERLERİ

Dönüşüm için yıkım bayrama tamamlanacak

Zehra Aydın TURAPOĞLU, Orhan Onur GEMİCİ/AA
29.04.2021 - 23:29 |Son Güncelleme :

Ankara’da çökme riski bulunan Açelya Apartmanı’nın çevresindeki yıkım çalışmaları bayrama kadar tamamlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Yıkım sürecinde önceliğimiz, binaların kaymaya sebebiyet vermeden güvenli bir şekilde yıkılmasıdır” dedi.

Zehra Aydın TURAPOĞLU, Orhan Onur GEMİCİ/AA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Çankaya’nın İleri Mahallesi’nde arkasındaki inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde oluşan boşluktan kaynaklı çökme riski olan Açelya Apartmanı’nın bulunduğu alanda yürütülen yıkım çalışmalarını birkaç hafta içinde tamamlayarak, Ramazan Bayramı’na kadar bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Açelya Apartmanı’nın yıkımı Çankaya Belediyesi tarafından, diğer binaların yıkımının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini aktaran Gürgen, şantiye sahasının güvenliği için içeriye hiçbir vatandaşın girmesine müsaade edilmediğini anlattı.

Dönüşüm için yıkım bayrama tamamlanacak

AMAÇ KAYMAYA SEBEBİYE VERMEMEK

Çevreye rahatsızlık vermemek açısından ve iş yeri güvenliği gözetilerek yıkım çalışmasının özenli bir şekilde devam ettirildiğine işaret eden Gürgen, “Yıkım sürecinde önceliğimiz, enkazın bir an önce kaldırılması değil, binaların kaymaya sebebiyet vermeden güvenli bir şekilde yıkılmasıdır. Dolayısıyla yıkım süreci birkaç hafta devam edecek. Bakan’ımız Murat Kurum’un da talimatıyla Ramazan Bayramı’na kadar yıkımı tamamlamayı hedefliyoruz. Alana yapılacak kentsel dönüşüm projesinin çalışmaları şu anda devam ediyor” bilgisini paylaştı.

DUVAR HAT BOYUNCA HASARLIYDI

Apartmanın bulunduğu sokak ile inşaat çalışmalarının yürütüldüğü sokak arasında ciddi bir kot farkı olduğunu tespit ettiklerini belirten Gürgen, “Bu iki sokak arasında kalan parseller ise birbirlerinden istinat duvarları ile ayrılmış durumdaydı. Binaların yaklaşık 50 yıllık olduğu gözetilerek yapılan incelemede, duvarın bütün bir hat boyunca hasarlı olduğu ve kaymanın diğer parsellere de etkisi olduğu görüldü. Bu yüzden sadece Açelya Apartmanı değil, altındaki istinat duvarının tehlike arz ettiği toplam 11 apartmanın yer aldığı 14 parsel, dönüşüm proje alanı olarak belirlendi” dedi. 

YAPILAN YARDIMLAR ŞÖYLE

Açelya Apartmanı’nda oturan vatandaşların hiçbir eşyasını alamadan, bir gece vakti aniden evlerini boşaltmak zorunda kaldığını hatırlatan Gürgen, yapılan yardımlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Açelya Apartmanı’ndaki her bir daire için 30 bin lira eşya yardımında bulundu. Kiracılara bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 500 lira, ev sahiplerine ise anahtar teslim edilinceye kadar ilk 5 ayı peşin olmak üzere aylık 1150 lira kira yardımı süreci başlatılmıştır. Bugüne kadar 210 hak sahibine kira ödemesi gerçekleştirilmiştir. İçişleri Bakanlığı da Ankara Valiliği aracılığıyla Açelya Apartmanı’ndaki vatandaşlara 10’ar bin lira yardımda bulundu.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dönüşüm için yıkım bayrama tamamlanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2021 tarihinde saat 23 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dönüşüm için yıkım bayrama tamamlanacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:24
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı