ANKARA HABERLERİ

Doğru takmayana istisnasız ceza

Doğahan GİRİTLİOĞLU
11.09.2020 - 00:01 |Son Güncelleme :

Maske ve mesafe kurallarına uyulması durumunda koronavirüsün bulaşma riskinin yüzde 1’in altında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Balık, maskeyi düzgün kullanmayanlar için, “Maske çene altında, kolda veya cepteyse de bunun yanlış olduğunu göstermek amaçlı ceza uygulanmalı” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Ankara Valiliği’nin koronavirüs vakalarındaki artışın önüne geçmek için aldığı ‘mesken hariç istisnasız tüm alanlarda maske takma zorunluğu’, ‘toplu taşımada yolcu kısıtlaması’, ‘restoran ve cafe gibi yerlerde saat 24.00’ten sonra müzik yayını yasağı’ kararlarını değerlendiren Hürriyet Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, tedbirlere uymayanlara ceza yaptırımlarında taviz verilmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Balık, şu değerlendirmeleri yaptı:

Doğru takmayana istisnasız ceza

TAVİZ VERMEDEN UYGULANMASI GEREK

“Maske artık mesken hariç her yerde zorunlu. Buna uymayana artık uyarı değil direkt caydırıcı cezaların taviz vermeden uygulanması gerek. Aylardır doğru kullanımı uzman isimler anlatıyor. Düzgün kullanmayanlara da aynı şekilde ceza uygulanması gerek. Maske çene altında, kolda veya cepteyse de bunun yanlış olduğunu göstermek amaçlı ceza uygulanmalı. Maskeyi her birey usulüne uygun kullanmışsa, fiziksel mesafede sağlanmışsa bu kişiler arasında yüzde 99 korunma sağlandığını unutmayalım.

KIŞ GELMEDEN AZALTMAMIZ GEREKİYOR

Eğer valiliğin aldığı tedbirler ile kişisel tedbirler sıkı sıkıya uygulanırsa yaklaşık 3 hafta sonra günlük vaka sayılarında belirgin düşüşleri görebiliriz.

Kış aylarında havalar soğuduğunda diğer enfeksiyonlar da eklenince sağlık çalışanların yükü çok daha artacak. O nedenle bugünlerde alınacak sıkı tedbirlerle soğuklar başlamadan günlük vaka sayılarının azaltılmış olması gerekiyor. Ne kadar yoğun bakım ünite gücümüz olursa olsun artış böyle devam ederse mücadele oldukça zorlaşacaktır.”

HASTALARA YETİŞMEKTE ZORLANIYORLAR

Ankara’da vakaların artmasıyla sağlık çalışanlarının da iş yükünün artığını vurgulayan Prof. Dr. Balık, “Maalesef sağlık çalışanlarında vaka yoğunluğuyla birlikte hastalanma ve ölüm oranlarında yükselme görüldü. Kendi gözlemimden bunu aktarmak istiyorum; hastalara yetişmekte zorlanıyorlar. Kendilerinde de hastalanma arttığı için çalışma ortamında uzaklaşmak zorunda kalıyorlar. Bu da diğerlerinin iş yükünü artırıyor. Bu savaşta cephede onlar var yardımcı olmak için kurallara daha sıkı uyalım” dedi.

Doğru takmayana istisnasız ceza

MESAİDE BASAMAKLANDIRMA TOPLU TAŞIMADA AKSAKLIĞI ÖNLER

Toplu taşımadaki yolcu kısıtlamasının ulaşımda aksaklığa neden olmaması için özel ve kamu kurumlarına ‘mesai basamaklandırma’ önerisi yapan Balık, “Erken saatte işe gelmesi gereken kişiler belirlensin. Bu zorunlu kişilerin haricindekilerin farklı saatlerde işe gelip, yine buna uygun olarak iş yerinden ayrılsın. İşçileri ağırlıklı olarak toplu taşıma kullanan iş verenler özellikle bunu yapabilir” ifadelerini kullandı.

Doğru takmayana istisnasız ceza

3 MİKRONDAN BÜYÜK DAMLACIKLARA BARİYER OLMALI

Türk Standartları Enstitüsü(TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, maskenin nasıl olması gerektiğini anlattı: “İpliklerin yatay ve dikey dokunmasından oluşan bu yüzeyler arasında 3 mikrondan daha büyük damlalar için bir bariyer oluşturacak. Yani 3 mikrondan yüksek damlacıklar varsa bundan geçemeyecek. Çünkü biz biliyoruz ki damlacık yolu ile bulaşan bir virüs ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla koruyucu özelliğe sahip olan bu maskenin o damlacıkları geçmesine müsaade etmiyor olması lazım. Tıbbi açıdan baktığımızda bakteri filtrasyonu, solunabilirlik, mikrobiyal temizlik, yıkanabilir gibi bez maskenin 4 ana kriterinin olması gerekiyor.” DHA

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Doğru takmayana istisnasız ceza hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2020 tarihinde saat 00 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğru takmayana istisnasız ceza haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Eylül 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:06
 • Güneş
  06:30
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı