ANKARA HABERLERİ

Doğalgaz’da Kartlı sayaçlar aylık okunacak

Neşe KARANFİL
17.09.2018 - 10:12 |Son Güncelleme :

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), aldığı bir kararla Ankara’da Başkentgaz tarafından hizmet verilen ön ödemeli (kartlı) sayaçlarda bulunan gazın da aylık olarak okunmasını kararlaştırdı.

Neşe KARANFİL

Başkentgaz’ın EPDK’ya sunduğu “Ön Ödemeli Sayaçlarda Türk Lirası Düzeltme Uygulama Yöntemi” Kurul’da 13 Eylül Perşembe günkü toplantısında kabul edildi. Getirilen yeni yönteme göre, ön ödemeli sayaçlardaki gaz da faturalı mekanik sayaçlar gibi dağıtım şirketi tarafından aylık olarak okunacak. Okuma esnasında tüketiciler tarafından yapılan fiili tüketimler için gün bazlı ağırlıklı ortalama hesaplaması yapılacak. Doğalgaza gelecek zam veya indirimler ile doğalgazın birim fiyatında gerçekleşecek değişiklikler, mekanik sayaç kullanan tüketicilerde olduğu gibi ön ödemeli sayaç kullanan tüketicilerin de fiyatlarına yansıtılacak.

LİMİT ORTADAN KALKIYOR

Kartlı sayaçlara önceden stok yapılmasının önlenmesi için uygulanan limitli satış, yeni yöntemde kartlı sayaçların da aylık okuması olacağı ve gelen zamlar yansıtılacağı için kartlara dolumla ilgili limitlere gerek kalmayacak, müşteriler istedikleri kadar doğalgaz satın alabilecek. Gaza gelen zamlar daha sonraki kart dolumunda yansıtılacağı için ortaya bir borç miktarının da çıkabileceği hesaplandı. Bu kapsamda müşterilerin gazsız kalmaması için borç çıksa dahi tüketicilerin doğalgaz alımı sırasında vermiş oldukları bedelin en az yarısı kadar yeni doğalgaz satışı yapılması zorunlu olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Doğalgaz’da Kartlı sayaçlar aylık okunacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2018 tarihinde saat 10 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğalgaz’da Kartlı sayaçlar aylık okunacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mart 2021, Pazar
 • İmsak
  05:43
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  18:53
 • Yatsı
  20:11
Sayfa Başı