ANKARA HABERLERİ

Dışa bağımlılığa karşı çözüm geliştirmeliyiz

Doğahan GİRİTLİOĞLU
22.01.2022 - 22:14 |Son Güncelleme :

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), ülke genelinde organize sanayi bölgelerinde(OSB) elektrik kısıntısına gidileceğini açıkladı.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Kesinti için, ‘Ağrı’nın Gürbulak ilçesinden Türkiye’ye gelen doğalgaz iletim hattının İran tarafında kalan kısmındaki arıza’ gerekçe gösterildi. TEİAŞ’tan yapılan açıklamada, “Doğalgaz Kombine Çevrim Santralleri’ne gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı, mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır” denildi. 25 ocakta başlayıp, 29 Ocak’ta sona ermesi planlanan elektrik kısıntısıyla ilgili Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Çok ciddi bir üretim kaybı olacak” dedi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığıyla ilgili çözüm alternatifleri geliştirmesi gerektiğine vurgu yapan Özdebir, şunları söyledi:

Dışa bağımlılığa karşı çözüm geliştirmeliyiz

YÜZDE 10’U KULLANILACAK

“TEİAŞ’tan ‘toplam gücün yüzde 10’unun kullanılabileceği’ bilgisi paylaşıldı. Peki bu yüzde 10’u OSB yönetimleri nasıl dağıtacak? Neye göre belirlenecek? Hangi firmalar kapalı hangileri açık olacak? Bunların oturulup çok detaylı konuşulması lazım. Sadece yapılan bir duyuruyla olacak iş değil. Üretimde kullanılan fırınlar var. Soğuyup tekrar ısınması sıcak tutmaktan daha fazla enerji tüketecekler. Sıcak durması gereken makineler bu uygulamadan olumsuz etkilenebilir. Bu, Türkiye ve başkent Ankara sanayisinin üretimini olumsuz etkileyecek bir durum. Enerjide dışa bağımlı olduğunuz zaman böyle bir kesinti olduğunda yapacak bir şey kalmıyor.

YERLİ PROJELERE ODAKLANILMALI

Türkiye’nin ekonomisi için bu elektrik kısıntılarına karşı strateji oluşturması lazım. Dışa bağımlılığın önüne geçmek için yerli projelere odaklanılmalı. Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral, bir an evvel devreye alınmalı. ASO, nükleer santral yapımında Türk şirketlerinin nükleer teknolojiye sahip olabilmesi için Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) vasıtasıyla uzun süredir çalışmalar yürütüyor. Sanayi Bakanlığı da destekliyor. Türk sanayisinin rahatlıkla yapabileceği bir santral. Tehlike durumlarında kendi kendine kapanabilme kabiliyeti de var. Bu santralı kurarsak bu gibi kesintilerin önüne geçeceğiz. Bizim için bir diğer özelliği Toryum’la çalışıyor olması. Çünkü Toryum üretiminde ikinci sıradayız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dışa bağımlılığa karşı çözüm geliştirmeliyiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2022 tarihinde saat 22 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dışa bağımlılığa karşı çözüm geliştirmeliyiz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mayıs 2022, Çarşamba
 • İmsak
  03:31
 • Güneş
  05:19
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:52
Sayfa Başı