ANKARA HABERLERİ

Çubuklu öğrenciler 7 projeyle TEKNOFEST’te

Hüseyin YİĞİNER/AA
05.03.2021 - 00:07 |Son Güncelleme :

Çubuk Meliha Hasanali Bostan Çubuk Fen Lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle hazırladıkları 7 projeyle TEKNOFEST’e katılmaya hazırlanıyor.

Hüseyin YİĞİNER/AA

Meliha Hasanali Bostan Çubuk Fen Lisesi öğrencileri, İHA yarışmaları kategorisinde ‘Zeyrekopter V2 ve MAHİ’, çevre ve yenilenebilir enerji teknolojileri kategorisinde ise ‘Hareketli Kanat Rüzgâr Türbini’, ‘RES’lerde Hareketi Depolamak, Arabamın Altıncı Vitesi, Sıvı Üzerinde Enerji Depolama ve Sıcaktan Serinleyelim’ isimli projeleriyle TÜBİTAK tarafından 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST 2021’e katılma hakkını kazandı. Koronavirüs döneminde de sosyal mesafeyi koruyarak atölye ve laboratuvarlarda fuara hazırlandıklarını aktaran Okul Müdürü Servet Gürdağ, “Öğrencilerimizle Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine destek olmaya çalışıyoruz. Bu noktada Türkiye’nin en büyük teknoloji ve havacılık festivali olan TEKNOFEST’e bu sene 7 projeyle hazırlandık. Bunlardan 2’si havacılık ve uzay teknolojisi alanında. Hem okulumuzu hem de ilçemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.

DİKEY VE YATAY KALKABİLEN İHA

Tüketen değil üreten bir Türkiye için projeler hazırladıklarını dile getiren kimya öğretmeni Melek Aktaş Gemici, ‘Zeyrekopter V2’ isimli döner kanatlı İHA projesiyle hem drone hem uçak gibi kalkış yapabilen bir araç geliştirdiklerini ifade etti. Gemici, “Ülkemizde son zamanlarda savunma ve uzay sanayisinde yapılanlar bizim göğsümüzü kabartıyor ve heyecanlandırıyor. Çocuklar da heyecanlandı ve havacılığa ilgileri arttı. İleride inanıyorum ki bizim öğrencilerimiz de ürettikleriyle Selçuk Bayraktar gibi haberlere konu olacaklar” diye konuştu. 

Çubuklu öğrenciler 7 projeyle TEKNOFEST’te

DOĞAL AFETLERDE KULLANILABİLECEK

Kendilerinin de ‘MAHİ’ isimli İHA 0 tipi bir insani yardım uçağı ile TEKNOFEST’e katılacaklarını anlatan kimya öğretmeni Derya Demirgil de şu bilgileri verdi: “Amacımız 400 gram ağırlığındaki bir uçağı uçurmak ve özellikle afet durumlarında insanların araçla ulaşamadığı yerlere ilaç ya da herhangi bir ihtiyacı ulaştırmak. Bunu ilerleterek özellikle orman yangınlarında, yangın söndürme bombası taşıyarak yanan alanlara bırakmasını sağlayacağız. Son zamanlarda ülkemizde artan doğal afetler bizi bu konuda çalışmaya yönlendirdi.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çubuklu öğrenciler 7 projeyle TEKNOFEST’te hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mart 2021 tarihinde saat 00 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çubuklu öğrenciler 7 projeyle TEKNOFEST’te haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:36
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:32
 • Yatsı
  20:56
Sayfa Başı