ANKARA HABERLERİ

Çubuk Ovası’nda Türk tarihi araştırması

Hürriyet Haber
01.06.2022 - 22:06 |Son Güncelleme :

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi iki Türk hakanının savaştığı Çubuk Ovası’nda tarihi ve arkeolojik çalışma başlatıyor. Çalışma alanında inceleme yapan Çubuk Kaymakamı Adem Keleş, “Hem bölgemiz, hem ülkemiz, hem de Türk dünyası açısından çok önemli bir çalışma” dedi. 

Hürriyet Haber

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) iki Türk hakanının savaştığı Çubuk Ovası’nda tarihi ve arkeolojik çalışma başlatıyor. Çalışma alanında inceleme yapan AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Çubuk Kaymakamı Adem Keleş ve Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, AYBÜ ekibinden bölgenin yanı sıra 1402 Ankara Savaşı hakkında da bilgi aldı. Üniversitenin elindeki imkânlarla başarılı bir çalışmanın ortaya çıkartılacağına inandığını belirten Çubuk Kaymakamı Adem Keleş, “Akademik personelin bu işe eğilmesi bizim için ayrı bir iftihar meselesi. Osmanlı dönemine yönelik benim bildiğim kadarıyla böyle bir çalışma ilk defa olacak. Bu bakımdan da hem bölgemiz açısından hem ülkemiz açısından hem de Türk dünyası açısından çok önemli bir çalışma” dedi.

Çubuk Ovası’nda Türk tarihi araştırması

TÜM İMKÂNLARIMIZLA DESTEKLEYECEĞİZ

Belediye Başkanı Baki Demirbaş ise çalışmaların önemine değinerek, “Tarihi kazılar doğru bilgiyi ortaya çıkarmak için çok önemli. Kendi tarihimizle ilgili bir kazı alanı olacak inşallah. Bizde belediye olarak tüm imkânlarımızla bu çalışmayı destekleyeceğiz” diye konuştu. Çubuk Ovası’nın Türk Dünyası’nın buluşma noktası olabileceğine işaret eden Rektör Aydınlı ise bölgede ilk defa böyle bir çalışma yapılacak olmasının önemli olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çubuk Ovası’nda Türk tarihi araştırması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Haziran 2022 tarihinde saat 22 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çubuk Ovası’nda Türk tarihi araştırması haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Haziran 2022, Çarşamba
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı