ANKARA HABERLERİ

Çubuk Ovası’nda hayat mücadelesi

Hüseyin YİĞİNER/AA
07.08.2020 - 10:10 |Son Güncelleme :

Çubuk’taki tarımsal faaliyetler, Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik işçilere gelir kapısı oluyor. Kimi borçlarını ödemek, kimiyse eğitim hayatına devam edebilmek için tarlalarda ter döküyor.

Hüseyin YİĞİNER/AA

Başkent’in turşusu ile ünlü Çubuk ilçesi, mevsimlik tarım işçilerinin de ekmek kapısı oluyor. Verimli ve düz tarım arazileri nedeniyle ‘İç Anadolu'nun Çukurovası’ olarak nitelendirilen ilçedeki tarımsal faaliyetler, Şanlıurfa ve çevre illerden gelen mevsimlik işçiler tarafından yapılıyor. İklimi ve toprak yapısıyla turşuluk sebze üretiminin yaygınlaştığı, ayrıca hububat ve meyve üretiminin yapıldığı Çubuk Ovası, yaklaşık 6 ay boyunca işçilere gelir kapısı oluyor. Yanındaki 40 işçinin çavuşluğunu yapan mevsimlik işçi Hasan Kayalı (23), Çubuk Ovası'nın hem çiftçiler hem de tarım işçileri için gelir kaynağı olduğunu söyledi. Viranşehirli birçok genç gibi kendisinin de ailesinin geçimini sağlamak için çalıştığını anlatan Kayalı, 6 ay önce evlendiğini, borçlarını da buradan kazandığı parayla ödemeye çalıştığını dile getirdi. Kayalı, yılın yarısını sebze tarlalarında çalışarak geçirdiklerini belirterek, "Tarım işçisi olarak çalışmaya başladığımdan bu yana hiçbir bayramı evimde ailemle geçiremedim" dedi.

Çubuk Ovası’nda hayat mücadelesi

SONUCUMU TARLADA ÖĞRENDİM

TEK HAYALİM KIZLARI OKUTMAK

Bayramları genellikle çalışarak geçirdiklerini anlatan Zeynep Kaynar (20) ise "Hayatımız çalışmakla geçiyor. Ben hiç okula gidemedim. Okumayı çok istiyordum ancak imkânsızlıklar nedeniyle okutmadılar. Okusaydım doktor olmak isterdim" ifadelerini kullandı. Emine Kaynar da (21) 5 kardeşi ile tarlada çalıştıklarını ifade ederek, "Okumadığım için çok pişmanlık duyuyorum. İmkân olsaydı herhalde ailemiz okuturdu" şeklinde konuştu. Okuma yazma bildiği için kendini şanslı gören tarım işçisi Şemse Kaynar ise okulda çok başarılı bir öğrenci olduğunu ve her dönem başarı belgesi aldığını dile getirerek, "Sekizinci sınıfa kadar mücadele ederek okudum. İmkânsızlıktan okuldan ayrılmak zorunda kaldım. Tek hayalim kızları okutmak ve onlara daha çok destek olmak" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çubuk Ovası’nda hayat mücadelesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ağustos 2020 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çubuk Ovası’nda hayat mücadelesi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  03:57
 • Güneş
  05:36
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:26
Sayfa Başı