ANKARA HABERLERİ

COVID-19 tedavisinde hekime başvurmadan aspirin kullanmayın

Duygu YENER/AA
20.11.2020 - 14:51 |Son Güncelleme :

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs tedavisinde, hekime başvurmadan aspirin kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Duygu YENER/AA

Aspirin ve parasetemol gibi ateş düşürücü ilaçlara, ağrı kesiciler ve antibiyotiklere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Kayıpmaz, “Her ilaçta olduğu gibi kan sulandırıcı ilaçların da dikkatli biçimde ve uygun hastada kullanılması gerekiyor” dedi. Bilim Kurulu’nun bu konuda yayımladığı bir rehber olduğuna işaret eden Kayıpmaz, şu bilgileri paylaştı:

COVID-19 tedavisinde hekime başvurmadan aspirin kullanmayın

KANAMA VE REYE SENDROMU RİSKİ

“Damar içindeki pıhtılaşmaya giden bir hastalık olan COVID-19'da tedavide kan sulandırıcı ilaçlardan da yararlanıyoruz. Kan sulandırıcı ilaçların kullanımında hastanın durumunu değerlendiren hekimin görüşü önemli. Hekim, kişide pıhtılaşma için bir risk düşünüyorsa başlanabilir. Özellikle hastanede yatan hastalarda kan sulandırıcı tedaviler, bu aspirin veya düşük moleküler ağırlıklı heparinle olabiliyor. Şununla karşılaşmaya başladık. Hasta COVID-19 geçiriyor. Bir süre sonra hastanın akciğer damarlarında pıhtı meydana gelebiliyor. Bundan dolayı hastanın damar içindeki pıhtılaşmasını önlemek adına kan sulandırıcı ilaçların kullanılması önemli. Ancak bilinçsiz şekilde, direkt doktor tavsiyesi olmadan aspirin veya düşük moleküler ağırlıklı heparin kullanmak uygun değildir. Hekim, uygun görüyorsa hasta özelinde kullanılabilir. Bilinçsiz kullanılan aspirinse kanama, Reye sendromu gibi sonuçlara yol açabildiğinden doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden COVID-19 tedavisinde hekime başvurmadan aspirin kullanmayın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Kasım 2020 tarihinde saat 14 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça COVID-19 tedavisinde hekime başvurmadan aspirin kullanmayın haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Kasım 2020, Cuma
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:32
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı