ANKARA HABERLERİ

Çiçekçilik sektörü ihracat rakamını arttırabilecek potansiyele sahip

Hürriyet Haber
22.01.2022 - 22:15 |Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası (ATO), Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile geçen sene ağustos ayında imzaladığı iş birliği protokolü kapsamında ‘Çiçekçi Ulusal Meslek Standardı Hazırlama Çalıştayı’ yaptı.

Hürriyet Haber

Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi’nin yürüttüğü çalışmalarla aktarlığı belgeli meslek haline getirdiğini kaydeden ATO Başkanı Gürsel Baran, aynı komitenin şimdi de çiçekçiliği belgeli meslek haline getirmek için çalışma yürüttüğünü söyledi. Çiçekçilik sektörünün istihdam açısından önemli bir alan olduğunun altını çizen Baran, özetle şu bilgileri paylaştı: “Çiçekçi sektörü 120 bine yakın kişinin ekmek kapısı olmasının yanında kadın çalışan ve engelli nüfusu açısından da büyük bir paya sahip. Üretici bazında ise yaklaşık 1.5 milyon kişi, çiçekçilik sektöründe faaliyet gösteriyor. Belgeli meslek olmasıyla birlikte yeni nesillerin de iş imkânı bulabileceği ve meslek olarak seçebileceği bir alan haline gelecek. Çiçekçilik sektörü ülkedeki cari açığı azaltacak ve ihracat rakamlarını arttırabilecek potansiyele sahip. Ülkemizdeki bu zenginliği ekonomik alanda işleyebilmemiz gerekli. Türkiye coğrafi konumu ve iklim özellikleri itibarıyla çiçekçilik alanında yüksek potansiyele sahip. Doğru strateji ve çalışma ile sektörün ihracat rakamlarını arttırmak mümkün. Artan ihracat rakamları ile birlikte elbette ülke ekonomisine sağlayacağımız katkı da artacaktır. Çiçekçilik sektörü 2020’de 107 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Mesleklerin standart kazanması sadece sektörler için değil ülke ekonomisi ve kalkınması için de önemli.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çiçekçilik sektörü ihracat rakamını arttırabilecek potansiyele sahip hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2022 tarihinde saat 22 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiçekçilik sektörü ihracat rakamını arttırabilecek potansiyele sahip haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Mayıs 2022, Pazar
 • İmsak
  03:26
 • Güneş
  05:17
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  20:15
 • Yatsı
  21:57
Sayfa Başı