ANKARA HABERLERİ

Çevre yollarında hız koridoru oluşturuldu

Murat YILMAZ
03.04.2021 - 01:32 |Son Güncelleme :

Ankara’da çevre yollarında plaka tanım sistemleriyle ortalama hız tespitini belirleyen 12 hız koridoru oluşturuldu, denetimler 1 Nisan’dan itibaren başladı.

Murat YILMAZ

Hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını sağlamak amacıyla, Plaka Tanıma Sistemi (PTS) noktaları arasında ‘Ortalama Hız Koridorları’ projesini başlatan Emniyet Genel Müdürlüğü, uygulamayı Ankara’daki çevre yollarında ve Ankara-Kırıkkale gidiş-geliş güzergâhlarında hayata geçirdi. 1 Nisan’dan itibaren de denetimler başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada uygulamaya ilişkin şu bilgiler yer aldı:

Çevre yollarında hız koridoru oluşturuldu

PLAKA TANIMA SİSTEMİ KULLANILACAK

“Trafikte ‘1’ can kaybının bile fazla olduğu Vizyon Sıfır ve Güvenli Sistem yaklaşımıyla oluşturulan 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü’müzce şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergâhlarda mevcut Kent Güvenlik Yönetim Sistemi/Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak, hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla, PTS noktaları arası ‘Ortalama Hız Koridorları’ projesi başlatılmıştır.

UYGULAMA 1 NİSAN’DAN İTİBAREN BAŞLADI

Projenin ilk etabı olarak, Ankara ili çevre yolları ile Ankara-Kırıkkale gidiş-geliş güzergâhlarında Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi kuruldu ve sürücülerimizi bilgilendirmek amacıyla trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilerek 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla hız ihlallerine yönelik denetimlere başlanmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasının önceliğimiz olduğunu, sürücülerimizin yasal hız sınırları başta olmak üzere trafik kurallarına uymalarını hatırlatırız.”

66 KAMERAYLA TAKİP EDİLİYOR

Ankara çevre yolunda gidiş-geliş istikametinde 219.7 kilometre, Ankara-Kırıkkale kara yolunda da Elmadağ mevkisinde çift yönlü 34.8 kilometre uzunluğunda oluşturulan ‘ortalama hız koridoru’, 66 kamerayla takip edilmeye başlandı. Hız Denetim Sistemi’nin oluşturulduğu güzergahlarda araçların ortalama hızları tespit edilerek sınırı aşanlara idari yaptırım uygulanacak.

Çevre yollarında hız koridoru oluşturuldu

İŞTE O KORİDORLAR

Ankara’yı diğer kentlere bağlayan, kent merkezine girmeden transit geçişi sağlayan ve Ankaralıların ilçelere ulaşım için de kullandığı çevre yollarındaki 12 hız koridorunun yer aldığı noktalar ise şöyle.

Çevre yollarında hız koridoru oluşturuldu

BAKAN SOYLU DUYURMUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, plaka tanıma sistemleri üzerinden ortalama hız tespiti yapılacağını ve cezaların buna göre yazılacağını geçen yıl, “İlk uygulama Ankara’nın etrafındaki devlet karayollarında başlatılacak” açıklamasıyla duyurmuştu. Bakan Soylu, Ankara’da katıldığı Trafik Birim Amirleri 2’nci Etap Koordinasyon Toplantısı’nda, “Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz” demişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çevre yollarında hız koridoru oluşturuldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2021 tarihinde saat 01 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çevre yollarında hız koridoru oluşturuldu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:38
 • Güneş
  06:07
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:31
 • Yatsı
  20:54
Sayfa Başı