ANKARA HABERLERİ

Çankayalıların uydusu NASA’nın derecelisi

Hürriyet Haber
29.06.2022 - 15:56 |Son Güncelleme :

Çankaya Üniversitesi CanBee Uydu Takımı, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) tarafından desteklenen ‘CanSat Competition 2022’ model uydu yarışmasında vakıf üniversiteleri arasında dünya birincisi, tüm üniversiteler arasında ise dünya ikincisi oldu.

Hürriyet Haber

NASA tarafından desteklenen model uydu yarışmalarından biri olan ‘CanSat Competition 2022’de, Çankaya Üniversitesi CanBee Uydu Takımı yarıştı. Uzay alanında tasarım, üretim ve fırlatma faaliyetlerini içeren bir yarışma olan ‘CanSat Competition 2022’de takımlar, akademik danışman takibinde, açıklanan görevi gerçekleştirebilecek uzay sistemleri tasarladı ve üretti. 10 kişilik mühendislik bölümü öğrencilerinden oluşan CanBee ekibi, yarışma için 8 ay boyunca çalışarak model uydu üretti.

Çankayalıların uydusu NASA’nın derecelisi

ÜNİVERSİTE İMKÂNLARIYLA YAPILDI

‘CanSat Competition 2022’ yarışmasında başarı elde eden CanBee ekibini kutlayan Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, “Çankaya Üniversitesi olarak öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin yürüttüğü bilimsel çalışmaları tüm imkânlarımızla destekliyoruz. Yoğun çalışma sonucu elde edilen başarıda emeği geçen tüm öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi tebrik ederim” dedi. Çankaya Üniversitesi CanBee takımının akademik danışmanı, Makine Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Eyup Koçak ise “Bu yılki yarışmanın ana görevi, bir konteynerin içindeki bilim aracının otonom olarak yeryüzüne indirilmesiydi. Ekibimiz, model olarak tasarlanmış bir uydunun yeryüzüne inişi sırasında daha önce belirlenmiş bir noktadan görüntü almasını hedefleyen bir tasarım yaptı. Uydumuzun tasarım, imalat ve testleri tamamen üniversitemizin imkânlarıyla gerçekleştirildi” değerlendirmesi yaptı.


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çankayalıların uydusu NASA’nın derecelisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Haziran 2022 tarihinde saat 15 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çankayalıların uydusu NASA’nın derecelisi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ağustos 2022, Pazartesi
 • İmsak
  04:18
 • Güneş
  05:53
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı