ANKARA HABERLERİ

Çamlıdere’nin kültür ateşi

Murat YILMAZ
11.03.2021 - 15:00 |Son Güncelleme :

Çamlıdere’de soba şeklinde 23 metrelik soba müzesi inşa ediliyor. Müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde kullanılan 200 soba sergilenecek. Belediye Başkanı Hazım Caner Can, “Bugün kaloriferli evlerde büyüyen yeni nesillere de soba kültürünü anlatacağız” dedi.

Murat YILMAZ

Çamlıdere Belediyesi, soba şeklinde tasarlanan soba müzesinin inşaatını sürdürüyor. İlçenin hemen girişinde yer alan binada, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde kullanılan 200 soba sergilenecek. Sobanın Türk kültüründe önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, müzeyle ilgili Hürriyet Ankara’ya şu bilgileri verdi:

Çamlıdere’nin kültür ateşi

YAPISIYLA TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

“Müzenin inşaatına kasım ayında başladık. Bu yıl içerisinde bitireceğiz. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor. Binanın 23 metre yüksekliği, 15 metre genişliği var. 3 katlı olacak. Şehrin girişinde herkesi karşılayacak. Etrafında meydan düzenlemesi yapacağız. Türkiye’de farklı kentlerde soba müzeleri var ancak soba şeklinde bu mimariyle başka bir müze yok. Soba şeklindeki yapısıyla Türkiye’de ilk olacak. Soba müzemizle, müze sayımız da 9’a çıkıyor.

Çamlıdere’nin kültür ateşi

YENİ NESİLLERE DE ANLATACAĞIZ

Bu sobaların bir kısmını belediye içerisinde sergiliyoruz, bir kısmı da depoda. Hepsi birbirinden farklı 200 tane sobamız var. Dünyanın dört bir tarafından getirilmiş sobalar var. Aralarında İstanbul’daki zenginlerin kullandığı sobalar da var. Bir çoğu Osmanlı’nın son döneminde Cumhuriyet’in başında kullanılmış. Soba, Türk insanının yaratıcı gücünü ve tasarrufunu yansıtıyor. Sobanın Türk kültüründe önemli bir yeri var. Bir enerjiden farklı şekilde yararlanma var. Bugün kaloriferli evlerde büyüyen yeni nesillere de soba kültürünü anlatacağız.”

SOBA YANACAK İKRAMLAR SUNULACAK

Müzenin içerisinde bir tane de atölye bölümünün olacağını belirten Başkan Can, “Orada sobanın nasıl yandığını yakıldığını, nasıl yararlandığını göstereceğiz. Bir tane sobamız da sürekli yanacak. Üstünde kestane pişireceğiz, ekmek kızartıp yağlayıp vereceğiz, çayımızı yapacağız misafirlerimize ikram edeceğiz. Aileler özellikle çocuklarıyla buraya geldiklerinde göstererek öğretebilecekler. Farklı bir deneyim sunacak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çamlıdere’nin kültür ateşi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mart 2021 tarihinde saat 15 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çamlıdere’nin kültür ateşi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Ağustos 2021, Salı
 • İmsak
  04:01
 • Güneş
  05:42
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:08
 • Yatsı
  21:41
Sayfa Başı