Büyük buluşmaya geri sayım

Güncelleme Tarihi:

Büyük buluşmaya geri sayım
Oluşturulma Tarihi: Mart 26, 2021 01:35

Bu yıl 7.’si düzenlenecek ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuarda Picasso’nun orijinal bir tablosu da ziyarete sunulacak.

Haberin Devamı

ATO Congresium’da 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 7. ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, yurtiçi ve yurtdışından bini aşkın sanatçının eserlerine ev sahipliği yapacak. ARTANKARA Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, bu yıl fuarın önceki yıllardan daha görkemli olacağını belirterek, “Bu yıl katılan galeri sayısı azaldı ama galeriler alanlarını büyüttüler. Bence 7 yılın en başarılı fuarı olacak. Gelen sanatçılar ve katılan galeriler oldukça iyi. Geçen yıl fuarın açılışının ikinci günü pandemi ilan edildi. O yılın son sanat fuarıydı. Bu sene de ilk sanat fuarı olarak açıyoruz” dedi. Pandemi tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tüm tedbirleri aldıklarını aktaran Aygül, “Fuar alanında aynı anda 2 bin 500 kişiden fazla olmasını istemiyoruz. Bu yıl fuarı altı güne çıkardık. Ziyaretçiler, fuarı 6 gün gezerek de bitiremez ama biz içerde kalma süresinin iki saati geçmemesini istiyoruz” dedi. Aygül, fuarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

Büyük buluşmaya geri sayım


YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN KATILIM

“Fuara bu yıl özellikle İstanbul’daki galeriler büyük ilgi gösteriyor. 100’e yakın galeri var. Fuara bini aşkın sanatçı katılıyor. Şırnak, Uşak, Ardahan, Trabzon, Eskişehir gibi şehirlerden üniversiteler yer alıyor. Ayrıca birçok inisiyatif ve proje yer alıyor. Çocuklar için atölyeler, konserler, söyleşiler olacak. 6 ülkeden katılımcılar var. Ukrayna, Meksika, Kore, Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan’dan galeriler yer alıyor. ARTANKARA’yı uluslararası sanat piyasasının takibinde olduğu bir etkinlik haline getireceğiz. Fuarda Ankara Kent Konseyi iş birliği ile sanayici ve iş adamlarına özel gezi turları düzenlenecek. Rehber arkadaşlar iş insanlarına bilgiler sunacak. Burada yeni koleksiyoner yaratmak, sanatın alanını genişletmek, sanatçıları ve potansiyel yeni alıcıları bir araya getirmek istiyoruz.”

Büyük buluşmaya geri sayım


PICASSO TABLOSU SERGİLENECEK

Haberin Devamı

Fuarda Galeri Selvin’in orijinal Picasso tablosunu sergileyeceğini belirten Aygül, öne çıkan bazı projelerle ilgili şunları söyledi: “Sevil Dolmacı, yerli ve yabancı çok güzel bir seçki ile katılıyor. Erzurum’dan bir arkadaşın yaptığı Tuz Buz isimli bir proje ile genç sanatçıların dijital çalışmaları var. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden doktorların pandemi sürecinde yaptıkları resimler sergilenecek. Bir canlandırma ile ameliyathaneyi göstereceğiz. Pınar Ayhan’ın başında olduğu Tohumluk Vakfı, bir enstelasyon yapacak. Heykel ve resim ağırlıklı bir fuar olacak.”

Büyük buluşmaya geri sayım


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!