‘Bu yarışmanın kaybedeni yok’

Güncelleme Tarihi:

‘Bu yarışmanın kaybedeni yok’
Oluşturulma Tarihi: Eylül 17, 2022 15:07

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ankara Kalkınma Ajansı destekli, TOBB ETÜ Dijital Çağ Atölyesi’nce yürütülen ‘TechAnkara Maker Programı ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2022’ için başvurular 5 Eylül’de başladı. Yarışma, Ankara’da ikamet eden 8-14 yaş arası çocukların, kodlamayla kendi oyunlarını üretmesine imkân tanıyor.

Haberin Devamı

Başkentin avantajlı ve dezavantajlı bölgelerinde yaşayan öğrencileri aynı fırsat noktasında birleştirmeyi hedefleyen yarışma için son başvuru tarihi 4 Kasım. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmada, başvuru süresince her pazar ArfBot YouTube kanalı üzerinden öğrencilere, ebeveyn ve öğretmenlere yönelik ücretsiz atölye ve seminerler düzenleniyor.

EĞLENCELİ İÇERİKLER

Dijital Çağ Atölyesi Genel Koordinatörü Arda Aslan, bu yıl ikincisini düzenledikleri yarışmanın detayları hakkında bilgi verdi. ‘ArfBot’un çocuklar ve ruhu hâla çocuk olanlar için tasarlanmış akıllı arama motoru olduğunu ifade eden Aslan, “Arfbot içerisine giren bir çocuk, kötü içeriklerden arındırılmış güvenli, eğlenceli, merak uyandırıcı içeriklere ulaşabiliyor. Arfbot, şu an Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı 204 okulda kullanılıyor” dedi.

Haberin Devamı

‘Bu yarışmanın kaybedeni yok’

ÜRETEN ÇOCUKLAR OLACAK

Aslan, yarışmaya ArfBot temalı üç boyutlu oyun ile başvuru yapılacağını dile getirerek, şöyle konuştu: “Yarışmayı, dot big bang platformu (üç boyutlu oyun üretme platformu) üzerinden yapıyoruz. Çocuk, kendi tasarladığı Arfbot temalı oyununu bize gönderecek ve büyük ödüllerden birini kazanma şansı elde edecek. Yarışmanın amacı da zaten çocukların oyun tüketicisinden ziyade oyun üreticisi olmasını sağlamak. Çocukların çağımızda önemli bir pazar haline gelen ‘oyun üretme’ becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.”Aslan, yarışmanın başvuru süresince YouTube üzerinden, çocuklara yönelik ücretsiz atölye, ebeveyn ve öğretmenlere yönelik de seminer programı düzenlediklerini söyledi.

‘Bu yarışmanın kaybedeni yok’

BAKMADAN GEÇME!