ANKARA HABERLERİ

Bu işin ‘genci yaşlısı’ yok

Şaduman UNUTMAZ-İbrahim KÖRDEMİRCİ/DHA
12.09.2020 - 00:15 |Son Güncelleme :

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sokakta fiziksel mesafeli oturup sohbet ederken çekilen fotoğraflarını paylaştığı Ankaralı emekliler Selahattin Üçüncü ve Osman Yavuz gençlere mesaj verdi: “Bu işin genci, yaşlısı yok. Gençler daha az etkileniyor, biz yaşlılar daha çok etkileniyoruz. Gençlerimiz hiç olmazsa evlerine geldiklerinde büyüklerine bu virüsü bulaştırmasınlar.”

Şaduman UNUTMAZ-İbrahim KÖRDEMİRCİ/DHA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, sokakta fiziksel mesafeli oturup sohbet ederken çekilen fotoğraflarını paylaşarak teşekkür ettiği kişilerin Ankara’da oturan emekli bürokrat Selahattin Üçüncü(70) ile emekli memur Osman Yavuz(75) olduğu ortaya çıktı. Birbirleriyle komşu olan Yavuz ve Üçüncü, yaklaşık iki aydır akşam saatlerinde evlerinin önünde buluşarak, koronavirüs tedbirleri kapsamında maske ve fiziksel mesafe kurallarına tam uyarak sohbet ettiklerini, bu şekilde çevredekilere de örnek olduklarını söyledi.

Bu işin ‘genci yaşlısı’ yok

GENÇLERİMİZ DUYARLI OLSUNLAR

Osman Yavuz, Bakan Koca’nın fotoğraflarını paylaştığında duygulandıklarını ifade ederek, “Sayın Sağlık Bakanı’mıza, kıymetli sağlık çalışanlarına sevgilerimizi gönderiyoruz. Onların çalışmalarını hiçbir zaman unutmayacağız. Biz 3 aydır evlerimizde hapis kaldık. Gençlerimiz bizim bu fedakarlıklarımıza dikkat etmediler. Gençlerimiz bundan sonra hiç olmazsa bu virüsün bitmesi için maskelerini taksınlar, sosyal mesafeye uysunlar, temizliklerine dikkat etsinler. Gençlerimizin sokaklara ve caddelere maskelerini atmalarına çok hüzünleniyoruz. Gençlerimiz hiç olmazsa evlerine geldiklerinde büyüklerine bu virüsü bulaştırmasınlar. Gençlerimiz bu konuda çok duyarlı olsunlar” dedi.

Bu işin ‘genci yaşlısı’ yok

DİKKATLİ OLMAK ZORUNDAYIZ

Selahattin Üçüncü de “Kendim de marttan beri zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmadım, evde kaldım. Burada akşamları buluşuruz, ağabeyim çok hassas, sosyal mesafeye uymayanları buraya yaklaştırmaz. Ellerimizi yıkatır, sonrasında sosyal mesafeye uyarak burada sohbet ederiz. Bu işin genci, yaşlısı yok. Gençler daha az etkileniyor, biz yaşlılar daha çok etkileniyoruz. Kurallara uymak, kendimizi korumak kadar karşımızdakinin de hak ve hukukuna saygı göstermektir. Dikkatli olmak zorundayız, olmazsak hastanede yatanları görüyoruz, duyuyoruz. Neler çektiklerini yaşamasak bile görüyoruz” diye konuştu. Yukarıdan çekilen fotoğraf karesinin açısında yer almayan; ancak her akşam mesafeli sohbete dahil olan Selahattin Üçüncü’nün ağabeyi Salih Üçüncü de “Her şeyi devletten beklememek lazım, milletin kendisi kendisine dikkat etmeli” dedi.

NE KADAR GÜZEL BİR ÖRNEK KEŞKE HERKES BÖYLE OLSA

Fotoğrafı çekerek internette paylaşan öğretmen Fatma Betül Koca da şunları söyledi: “Yukarıdan amcaları gördüm. Dedim ki, ‘Ne kadar güzel bir örnek, keşke herkes böyle olsa’. Buralarda da vaka sayıları çok fazla. Böyle olsa buradaki vaka sayıları çok azalır. Çok hoşuma gitti, herkese örnek olmasını istedim, bu yüzden paylaştım. Bakan Fahrettin Koca’ya kadar ulaşacağını da hiç tahmin etmiyordum. İnşallah tüm Türkiye bu şekilde uyar. Bu hassasiyeti gençlerden daha fazla bekliyoruz ama maalesef gençler çok daha az uyuyor. Amcalarımız kendilerini korumaya çalışıyor.”

Bu işin ‘genci yaşlısı’ yok

Selahattin Üçüncü ile memur Osman Yavuz’un mesafeli fotoğraflarını 9 Eylül’de Twitter hesabından paylaşan Bakan Koca, “Fotoğrafta sohbet eden iki insan görmüyoruz sadece. Ailesini, arkadaşını ve ülkesini seven, onların sağlığını önemseyen iki sorumlu insan görüyoruz. Bu sorumluluk ve hassasiyeti gösteren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bu işin ‘genci yaşlısı’ yok hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Eylül 2020 tarihinde saat 00 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bu işin ‘genci yaşlısı’ yok haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Eylül 2020, Cumartesi
 • İmsak
  04:54
 • Güneş
  06:20
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı