ANKARA HABERLERİ

Bu gençlerin gözü yüksekte

Pelin ÜZEK KILIÇ-Harun ÖZALP/DHA
21.10.2020 - 01:00 |Son Güncelleme :

ODTÜ Makina ve İnovasyon Topluluğu, METU Rover Projesi’yle, European Rover Challenge 2020’de ‘En İyi Bilim İnsanları’ ödülüne layık görüldü. Takım Lideri Arda Özarslan, “Ülkemizi robotik ve uzay alanında kendi araçlarımızı üreterek daha iyi yerlere getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Pelin ÜZEK KILIÇ-Harun ÖZALP/DHA

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makina ve İnovasyon Topluluğu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren, farklı bölümlerden 25 öğrencinin yer aldığı METU Rover (İnsansız kara aracı) Projesi, Avrupa´nın en prestijli uzay ve robotik yarışması olan European Rover Challenge 2020’de ödüle layık görüldü. Topluluğun 2 yıl boyunca çalışmalarına devam ederek ilk kez bu yıl katıldığı yarışma, pandemi nedeniyle 11-13 Eylül tarihlerinde online olarak gerçekleşti. Takımlar, Polonya'da Mars esas alınarak hazırlanmış bir yarışma alanında, komite tarafından sağlanan bir keşif aracını kendi algoritmalarını geliştirip, yazılımlarını araca aktararak kontrol etti. METU Rover, 'En İyi Bilim İnsanları' özel ödülünü almaya hak kazanarak, uluslararası 33 takımın finalde yer aldığı yarışmada, genel sıralamada 4'üncü oldu. Geliştirdikleri 'rover'in uzayda, gezegenlerde bilimsel araştırmalarda ve keşiflerde bulunan insansız kara aracı olduğunu belirten Takım Lideri Arda Özarslan, şunları söyledi:

Bu gençlerin gözü yüksekte

KODLAMALARLA KONTROL ETTİK

"Mars´ta şu anda çalışan Curiosity'i örnek verebiliriz. Bu araçlar üzerlerinde bulunan numune alma sistemleriyle numuneleri alıp analizler yapıyor, alanda yaşam belirtisi var mı bunların tespitini yapıyor, aynı zamanda üzerindeki kameralarla bunları fotoğraflıyor ve üzerinde bulunan robot kolla da istenen hareketleri gerçekleştirebiliyor. Bu seneki yarışma çalışmalarımızın başında pandemi yoktu ve aracımızı üretmeyi planlıyorduk. Ancak pandemi süreci başladı. Bundan sonra da yarışma çevrim içi bir hal aldı. Yarışmada bize orada bir araç temin edildi. Biz burada temin ettiğimiz algoritmalarla yaptığımız kodlamalar sayesinde aracı uzaktan kontrol edebildik. Yarışmanın gerçekleştiği alanda çekilen fotoğraflar sayesinde belli araştırmalarda bulunduk. Mars´ta gerçekleşen halinin bir simülasyonu oldu. Ülkemizi robotik ve uzay alanında bu tür gelişmelerle kendi araçlarımızı üreterek daha iyi yerlere getirmeyi hedefliyoruz.”

Bu gençlerin gözü yüksekte

ÜRETİME BAŞLADIK DESTEK BEKLİYORUZ

Projede yer alan Onat Aşık ise yarışmanın bilimsel temellere dayandığını aktardı ve şunları söyledi: "Mars alanından bize yollanan görseller, drone görüntüleri ve yükselti haritalarıyla yaptığımız analizler sonucu buradaki şekillerin ne olduğunu saptadık. Bunlar üzerine araştırmalar yaptık. Yarışma anında alandan aldığımız görüntüleri de kullanarak kurduğumuz hipotezi ispatladık. 200 puanlık kısımdan 180 puan alarak ödüle layık görüldük. Bu hafta itibarıyla aracımızın üretimine başlamış bulunmaktayız. Tasarladığımız aracı üretiyoruz. Üretim kısmında da desteğe ihtiyacımız oluyor. Hem malzeme tedariği hem üretim açısından desteklere her zaman açığız. Aracımızın üretimini 3-4 ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bu gençlerin gözü yüksekte hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2020 tarihinde saat 01 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bu gençlerin gözü yüksekte haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ekim 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:34
 • Güneş
  06:57
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:09
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı