ANKARA HABERLERİ

Bize düşen sahip çıkmak

Duygu YENER/AA
05.10.2020 - 01:04 |Son Güncelleme :

Dağlarda besledikleri sokak hayvanları için barınak oluşturan hayvanseverler, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü'nde de can dostları yalnız bırakmadı. Sokakta Kalanlar Derneği Başkanı Faruk Açık, “Tüm insanlığa düşen görev, hep birlikte bu canlara sahip çıkmak” dedi.

Duygu YENER/AA

Sokakta Kalanlar Derneği ve bazı hayvanseverler, ‘4 Ekim Hayvan Hakları Günü’ dolayısıyla, İmrahor bölgesinde oluşturulan barınaktaki hayvanları besledi. Sokakta Kalanlar Derneği Başkanı Faruk Açık, İmrahor bölgesinde sokak hayvanları için bir yaşam alanı ve barınak oluşturduklarını söyledi. Sokak hayvanları yararına 7 yıldır dağlarda besleme yaptıklarını ifade eden Açık, "Dağlarda terk edilmiş 700'e yakın sokak hayvanımız var. 80 kilometrelik bir güzergâhta düzenli olarak haftada 3 gün, ayda ise 2 bin kilometre yol giderek canlarımızı besliyoruz" dedi.

Bize düşen sahip çıkmak

KIŞ ŞARTLARI AĞIR

Dağlarda kış şartlarının çok ağır geçtiğini belirten Açık, özellikle hasta, yaşlı ve yavru köpekleri buralardan alarak oluşturdukları barınakta bakımlarını yaptıklarını anlattı. Hayvan barınağında 150-200 kadar köpeğin bakımını yaptıklarını ifade eden Açık, gönüllülerden oluşan bir grup hayvanseverin de kendilerine ait güzergâhlarda besleme yaptığını ve barınak için de destek verdiğini söyledi. Ankara İmrahor bölgesinden başlayarak Bala ilçesine kadar uzanan 80 kilometrelik dağ yollarından geçen kurt, tilki, karga ve kuşları da beslediklerini dile getiren Açık, "Özellikle sokak hayvanları insan eliyle beslenen canlılar, sahip çıkmadığımız sürece onları yaşatamayız" dedi.

Bize düşen sahip çıkmak

ONLARI DIŞLAMAYALIM

Açık, hayvansever gönüllülerle sosyal medya üzerinden iletişime geçerek bir araya geldiklerini ve onlara bu sayede mama gönderdiklerini, bazılarının lojistik, bazılarının da hayvanların genel bakımları anlamında destek verdiklerini anlattı. Eşiyle her gün hayvan barınağına geldiklerini ve hayvanların bakımlarını yapıp yemlerini verdiklerini aktaran Açık, "Dünya Hayvan Hakları Günü diye bir şey yoktur. Her gün hayvanlar için bir gündür. Tüm insanlığa düşen görev, hep birlikte bu canlara sahip çıkmak. Sokaklarımızda kapımızın önüne bir kap su ve bir kap yemek koymak, onları dışlamamak gerekiyor. Hayvanlar doğanın bir parçasıdır. Onları korumak da insanların görevidir." diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bize düşen sahip çıkmak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2020 tarihinde saat 01 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bize düşen sahip çıkmak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2021, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:55
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:07
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı