ANKARA HABERLERİ

Bitki örtüsü çöpe dönüştü

Mert Gökhan KOÇ
29.11.2018 - 14:09 |Son Güncelleme :

Ankara’nın en büyük ikinci ormanı olan Beynam Atatürk Ormanı, çöplerini doğaya bırakıp giden vandallar yüzünden çevre kirliliğiyle boğuşuyor. Mesire yerinin yok edildiğine dikkat çeken vatandaşlar önlem alınmasını istiyor.

Mert Gökhan KOÇ

Bin 600 hektar büyüklüğü ile ODTÜ Ormanı’nın ardından Ankara’nın en büyük ikinci ormanı olan Beynam Atatürk Ormanı’ndaki mesire yerleri, piknik yapmaya gelen vandalların atıkları nedeniyle çöplüğe döndü. Hürriyet Ankara, mesire alanlarının olduğu bölgede çöplerin rüzgârın da etkisiyle geniş bir alana yayıldığını görüntüledi.

Bitki örtüsü çöpe dönüştüBİDONLARA ATEŞ AÇMIŞLAR

Ormana piknik yapmaya gelen bazı vandallar, Ankara’nın en önemli akciğerlerinden biri olan Beynam’da, çöplerini toplamadan etrafa saçarak ormanı terk ediyor. Naylon poşet, şişe, teneke kutu ve plastik atıklar ormanda rüzgârın da etkisiyle etrafa yayılıyor. Bazı piknikçiler de çöplerini ağaç diplerine döküyor. Beynam’a gelen bazı magandaların silahla ateş açtığı çöp bidonlarının delik deşik olması da dikkat çekiyor. Konu hakkında Hürriyet Ankara’ya şikayette bulunan vatandaşlar, pikniğe gelenlerin doğayı katlettiğine vurgu yaparak, “Ormana atılan plastik atıkların doğada yok olması neredeyse yüzyıllar alıyor. Bu güzel mesire yeri, çevre kirliliği ile karşı karşıya” diyor.

DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLMİŞTİ

Bakanlar Kurulu tarafından 1966’da “muhafaza ormanı” olarak belirlenen Beynam Atatürk Ormanı, Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından da 1978’de “İç Anadolu Bölgesi’nin gerçek step iklim koşullarına sahip yöreleri arasında özellikle doğal bitki örtüsü ayakta kalabilmiş ve bir dereceye kadar korunabilmiş tek örnek olması” nedeniyle “Doğal Sit Alanı” olarak ilan edilmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bitki örtüsü çöpe dönüştü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Kasım 2018 tarihinde saat 14 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitki örtüsü çöpe dönüştü haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Eylül 2021, Cuma
 • İmsak
  04:59
 • Güneş
  06:23
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı