ANKARA HABERLERİ

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

Haşim KILIÇ
29.01.2021 - 00:23 |Son Güncelleme :

Ankara’ya katkı sağlamış 20 isimle yapılan görüşmelerle hazırlanan ‘Bir Zamanlar Ankara Sözlü Tarih Çalışması’ adlı belgeselin ilk gösterimi yapıldı.

Haşim KILIÇ

Başkent Ankara Meclisi tarafından Ankara’nın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan isimlerle yapılan görüşmelerden oluşturulan belgesel film-kitap projesi ‘Bir Zamanlar Ankara Sözlü Tarih Çalışması’, gala gecesiyle izleyiciyle buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Kent Konseyi ve Ankara Kulübü Derneği’nin destekleriyle yürütülen projenin galası, önceki akşam Swissotel’de gerçekleştirildi. AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, proje için Ankara’nın geçmişine tanıklık eden 20 kişiyle görüştüklerini, Ankaralı olmanın ayrıcalıklarını özümsemiş kişilerle yapılan görüşmeler sonucu böyle bir çalışmanın ortaya çıktığını ifade etti. Ceylan, özetle şunları söyledi:

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

BAŞKENT BİLİNCİNİ OLUŞTURACAĞIZ

“Ankara’yı tanımıyoruz, tanımadığınız zaman da sevmezsiniz. Ankara’nın tarihini bilmiyorsunuz, bilmezseniz sevemezsiniz. Buna benzer projeleri devam ettirerek biz Ankara’da yaşayan insanlarda başkent bilincini oluşturacağız. Ankara’nın en büyük eksikliği sahipsizlik. Ankara’yı sahiplendirmek zorundayız. Burada yaşayan insanlar, aidiyet duygusunu geliştirmiyor. Ankara, yaşanılacak bir şehir, aynı zamanda bir tutkudur.”

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

ANKARA’MIZI TANITACAĞIZ

Başkent’in tarihinin, kültürünün ve kimliğinin, önceliği yeni nesillere vererek, çok kişiye anlatılmasının gerektiğini belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Ankara’mızı öncelikle Ankaralılara sonra tüm Türkiye’ye sonra da yurt dışına layıkıyla tanıtacağız” diye konuştu.

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

DEĞERLERİ GÖLGEDE KALDI

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara’nın Başkent olmanın gururunu yaşadığını ancak şehrin sahip olduğu değerlerin ve medeniyetin başkentliliğin gölgesinde kaldığına dikkat çekti.

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

TÜRKİYE TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Geçmişi iyi bilmenin yolunun toplumun hafızasını okumaktan geçtiğini belirten ATO Başkanı Gürsel Baran, bu projenin yalnızca Ankara’nın değil, Türkiye’nin de tarihine ışık tutacağını ifade etti.

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

ÖNEMLİ BİR SANAYİ ŞEHRİ

Ankara’nın memur şehri olarak bilindiğini aktaran ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Ankara aynı zamanda önemli bir sanayi şehri. Ankara’nın teknoloji seviyesine diğer illerimizde ulaşmış olsaydı bir Almanya kadar ekonomimiz olurdu” ifadelerini kullandı.

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

PEK ÇOK MEDENİYETİN İZİ VAR

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’da pek çok medeniyetin izlerinin görüldüğünü söyledi.

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

SÜREKLİ DİNLEYEN BİR ŞEHİR

Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan, “Ankara, kendini anlatmayan, sürekli dinleyen bir şehir. Bu proje Ankaralıların kendini anlattığı için önemli” diye konuştu.

‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu

KATKIDA BULUNAN İSİMLER İSE ŞÖYLE

Belgesel kapsamında görüşme yapılan isimler ise şöyle oldu: “Abdülkerim Erdoğan, Ali Osman Renklibay, Aliye Öztan, Ayhan Sümer, Birten Gökyay, Bülent Kalıpçı, Gazi Yaşargil, Güven Dinçer, Haluk Balaban, İdris Yamantürk, Mehmet Haberal, Nebahat Taşkın, Özden Toker, Rengim Gökmen, Ruşen Keleş, Şevket Bülent Yahnici, Şükran Pekmezci, Hasan Pekmezci, Yunus Ensari ve Yüksel Erimtan.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2021 tarihinde saat 00 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Bir Zamanlar Ankara’ izleyiciyle buluştu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Temmuz 2021, Pazar
 • İmsak
  03:49
 • Güneş
  05:34
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:17
 • Yatsı
  21:54
Sayfa Başı