ANKARA HABERLERİ

Bayram rehaveti 4’üncü dalgaya zemin hazırlar

Doğahan GİRİTLİOĞLU
17.07.2021 - 00:11 |Son Güncelleme :

Bu bayram koronavirüs gölgesinde geçecek olsa da geçen yılki bayram kısıtlamaları bu yıl olmayacak. Kısıtlamalar olmasa da uzmanlar uyarıyor: “Bayram rehaveti 4’üncü dalgaya zemin hazırlar.”

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Ankara’da kademeli normalleşmenin üçüncü etabına geçildiği 1 Temmuz’dan bu yana vaka sayılarında düşüş devam ediyor. Kent genelinde en az bir doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus ise yüzde 70’i geçmiş durumda. Başkent Ankara, bu yıl bayrama kısıtlamaların büyük çoğunluğundan muaf bir şekilde girecek. Kentteki rehavet havasına dikkat çeken uzmanlar ise bulaş oranı yüksek olan Delta varyantının da etkisiyle 4’üncü dalganın görülebileceğini hatırlattı. Hürriyet Ankara, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık’a bayram tatiliyle ilgili uyarılarını sordu. İşte uyarılar:

ZİYARETLERİ AZ VE ÖZ YAPALIM

Bayram rehaveti 4’üncü dalgaya zemin hazırlar

Sema Turan: “Öncelikle kısıtlamaların çoğu kaldırılmış olsa da, pandeminin devam ettiği gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor. Kalabalık mekânlarda kurallara uyacağız. Bayram ziyareti bile olsa kalabalık ortamda bir araya geliyorsak maske ve mesafe kurallarına uymakta fayda var. Kişisel önlemleri bir süre daha hayatımızda tutmak zorundayız. İnsanlar haklı, kurallı yaşamdan biraz yoruldular, bayramda bir nefes almak istiyorlar. Ancak bayram diye rehavete kapılmak bizi tehlikeye sürükler. Kapalı kalan dükkânlarımızın ve evlerde geçen zamanlarımızın boşa gitmemesi için bir yandan aşılamaya destek olurken bir yandan da bireysel olarak pandemiden korunma tedbirlerine uymalıyız. Eylül ayında çok iyi bir tablo elde etmeye konsantre olmuş durumdayız. Bunun için bayramda da mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Ziyaretleri az ve öz yapalım. Aşılama sayılarımızın daha da artması gerekiyor. Gençlerimizin aşılamaya daha çok rağbet göstermesi gerekiyor.“

Bayram rehaveti 4’üncü dalgaya zemin hazırlar

VAKA PATLAMASI OLARAK DÖNEBİLİR

İsmail Balık: “Delta varyantının bulaş oranının bundan önceki varyantlardan çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bayram hareketliliği çok fazla olur, kapalı ortamalarda kalabalık şekilde fazla süre geçirilirse bayram sonrasında bu tablo bize vaka patlaması olarak dönebilir. Kendini riskli gören, bayram öncesi kalabalıklara karışmak durumda kalan vatandaşlarımızın, bayram tatilinde aile büyüklerini ziyaret etmemesinde fayda var. Hem aşı olan hem de yaşı genç olan kişiler, bu hastalığı semptom vermeden geçirebileceğini unutmasın. Risk varsa, büyüklerinizin elini öpmeye gitmeyin. Özellikle çift doz aşısı olmayanlar, kalabalıklara girmemeye özen göstersin. Aşısız olanların virüsü bulaştırma ihtimali 12 kat daha fazla. Bana sorarsanız hiç aşı olmamış kişilerin bayram ziyareti yapmaması daha doğru olur. Ancak ister aşılı ister aşısız kim olursa olsun kapalı maske ve mesafeye dikkat etmeleri gerekiyor.”

5 MİLYON DOZU GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre, dün itibarıyla Ankara’da 3 milyon 80 bin 681 kişiye birinci doz, 1 milyon 671 bin 551 kişiye de ikinci doz aşılama yapıldı. Böylelikle toplamda 5 milyon doz aşılama geçilmiş oldu. Başkent Ankara’da her 100 bin kişide görülen vaka sayısı ise 59.1. Bu oran yaklaşık olarak haftada 3 bin 300’e yakın vaka görüldüğüne işaret ediyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bayram rehaveti 4’üncü dalgaya zemin hazırlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Temmuz 2021 tarihinde saat 00 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayram rehaveti 4’üncü dalgaya zemin hazırlar haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Ağustos 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:04
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:38
Sayfa Başı