ANKARA HABERLERİ

Basit egzersizlerle iskelet ve kas sisteminizi koruyun

Doğahan GİRİTLİOĞLU
22.05.2020 - 14:18 |Son Güncelleme :

Karantina ve sokağa çıkma yasaklarının ardından evlerde geçirdiğimiz günlerde, günlük atılan adım sayıları azaldı, iskelet ve kas sistemini güçlendirecek aktiviteler yerini hareketsiz geçirilen saatlere bıraktı. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kürşad Özdemir salgın sürecinde uzun süre hareketsiz kalan iskelet ve kas sistemlerinin yaratabileceği sorunlara dikkat çekerek, günlük egzersiz aksatılmaması gerektiğini hatırlattı.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Basit egzersizlerle iskelet ve kas sisteminizi koruyun
Özdemir tavsiye ettiği hareketleri şablonlarıyla anlatarak şunları söyledi:“Özellikle 65 yaş üstü kişilerin karantina nedeniyle sürekli evde kalması, diğer vatandaşlarımızın da hafta sonu ve bayramlarda evde kalması sonucu hareketsizliğe bağlı insan vücudunda iskelet ve kas sistemi hastalıkları ortaya çıkmaya başlayabilir. Bunlar özellikle çok hareketli eklemlerde artroz adı verilen kireçlenmeler ve kas atrofisi adını verdiğimiz kas yapısının gerilemesidir. Tutukluk da yaşayabilir. Sabahları olan eklem tutulmaları varsa bu romatizmal hastalık olabilir.
DOKTORA GİTMEYE ÇEKİNMEYİN
Hareket kısıtlılığına bağlı güçsüzlükler yaşanabilir. Oturduğu yerden kişilerin kalkamaması gibi. Hareketsizlik; ağrı, tutukluk, şişlik, güçsüzlük, yorgunluk ve oturduğu yerden kalkmada zorlukları da beraberinde getirdiyse doktora gitmenin zamanı gelmiştir. Eklemlerde ağrı ve ileri hareket kısıtlılığı olursa hiç vakit kaybetmeden, kliniklerine müracaat edilmelidir. Kireçlenmeler ilerlediği zaman eklem tamamen hareketsiz kalır ve total protez ameliyatlarına kadar sonuç ilerleyebilir.” 

Basit egzersizlerle iskelet ve kas sisteminizi koruyun

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Basit egzersizlerle iskelet ve kas sisteminizi koruyun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Mayıs 2020 tarihinde saat 14 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Basit egzersizlerle iskelet ve kas sisteminizi koruyun haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mayıs 2020, Cumartesi
 • İmsak
  03:34
 • Güneş
  05:21
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı