ANKARA HABERLERİ

Başarılar öğretmenim

Sefa ŞAHİN/AA
15.09.2021 - 23:23 |Son Güncelleme :

Ankara’da bilişim teknolojileri öğretmeni Selçuk Yaşar Arslan, örnek çalışmaların görünür kılınması amacıyla düzenlenen ‘Global Teacher Prize’ yarışmasında 121 ülkeden başvuru yapan 8 bin 200 öğretmen arasında ilk 50’ye girerek finale kaldı. 

Sefa ŞAHİN/AA

Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Selçuk Yaşar Arslan, kız öğrencilerin teknoloji kullanımının geliştirilmesini sağlayan ve öğrencilerin bu alandaki yeteneklerini ortaya çıkaran ‘Teknolojiyle Buluşan Kızlar’ adıyla bir proje geliştirdi. Scientix, Science on Stage Europe, HundrED, CERN gibi kurumların ‘öğretmen elçisi’ de olan Arslan, ‘2021 Global Teacher Prize’ yarışmasına başvurdu. Onursal başkanlığını eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Vakfı tarafından düzenlenen ‘2021 Global Teacher Prize’ yarışması komitesinin değerlendirmesi sonrası Arslan, kız öğrencilerle ve dezavantajlı bölgelerde gerçekleştirdiği kodlama çalışmaları, iklim değişikliğine teknoloji destekli çözümler ve öğrencilerinin aldığı uluslararası ödüller dolayısıyla dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girmeyi başardı.

Başarılar öğretmenim

PROJESİYLE FİNALE KALDI

Birinciye 1 milyon dolar ödülün verileceği yarışmaya başvuran 8 bin 200 öğretmen arasından finale kalan Arslan’a, görev yaptığı lisede meslektaşları ve öğrencileri tarafından sürpriz karşılama yapıldı. Öğretmenlerini okul kapısında çiçeklerle karşılayan öğrencileri, Arslan için pasta kesti. Global Teacher Prize için daha önce birkaç kez başvuru yaptığını, Nisan 2021’deki başvurusunun kabul edildiğini söyleyen Arslan, öğretmenlerin örnek çalışmalarının görünür kılınması amacıyla düzenlenen yarışmada ilk 10’a girenlerin ekim ayında, birincinin ise kasımda açıklanacağını belirtti.

HERKESİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM

Finalistlerden biri olduğu için mutluluk duyduğunu aktaran Arslan, “Bu aşamadan sonra aslında biraz hem yarışma programının hem de kendi çalışmalarımın tanıtımı önemli. Aslında en iyi 50 öğretmen belirlenirken ilk 10 da belirleniyor ama bu, ekim ayının ortasında açıklanacak. Bu arada bütün finalistler de yaptığı çalışmaları diğer meslektaşlarına sunmaya çalışacak. Şu anda ilk 10’da olan hiç kimse bu sıralamaya girdiğini bilmiyor” dedi. Arslan, meslektaşları ve öğrencilerinin sürprizine de teşekkür ederek, “Aslında okula toplantı diye çağrıldım ancak benim için hazırlanan törenle karşılaşınca biraz şaşırdım. Türkiye’den bir öğretmen olarak yaptığım çalışmalarla bugüne kadar buraya geldim, bundan sonra da herkesin desteğini bekliyorum” ifadelerini kullandı. 

30’U AŞKIN ÖDÜL KAZANDI

Arslan ve öğrencileri, farklı alanlardaki projelerle son yedi yılda 30’u aşkın uluslararası ve ulusal ödül kazandı. Projeleriyle dikkat çeken 14 yıllık öğretmen Arslan, Alert Knowledge Services tarafından 2018’de düzenlenen Global Teacher Award’da ödül aldı. Avrupa Eğitim Vakfı’nca bu yıl düzenlenen “Green Skills Award” yarışmasında ise kodlama eğitiminde çevre temalı projeleriyle ödüle layık görüldü. Öğrencileriyle geliştirdiği, ‘hidrojen yakıt pilleri’ni eğitsel yazılım ile eğlenceli şekilde öğreten projesi, ‘FCHgo!’ yarışmasında hem Türkiye birinciliği hem de uluslararası birincilik ödülü kazanan Arslan, Türkiye’de üç kez ‘Yılın Öğretmeni’, Microsoft tarafından ise ‘Harikalar Yaratan Öğretmen’ seçildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başarılar öğretmenim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Eylül 2021 tarihinde saat 23 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başarılar öğretmenim haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:32
 • Güneş
  06:55
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı