ANKARA HABERLERİ

Barajlara koruma planları

Hürriyet Haber
04.07.2022 - 16:47 |Son Güncelleme :

ASKİ Genel Müdürlüğü, başkente içme ve kullanma suyu sağlayan 11 baraj ve bir gölet için özel hükümler belirleyecek koruma planı hazırlıyor.

Hürriyet Haber

Peçenek-Uludere-Türkşerefli barajları dışındaki havzalar için projelerde sona yaklaşıldı. Çubuk-2 ve Kavşakkaya Barajı Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi için de bölge halkı ve muhtarların katılımıyla kapanış toplantısı düzenlendi. İtirazların yapılabilmesi için projeye ilişkin askı süreci Ankara Valiliği’nde devam ederken, proje çıktıları gerçekleştirilen toplantıda paydaşlara sunuldu. Toplantıda Proje Koordinatörü Prof. Dr. Beril Salman Akın sunum yaparak, havzanın mevcut durumu ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Baran Bozoğlu özetle şunları söyledi: “Yaklaşık üç yıllık yoğun bir çalışmayı tamamladık. Şu anda 11 baraj ve regülatörümüzün neredeyse tamamının özel hükümlerini belirlemiş durumdayız. 11 baraj ve bir regülatör beş gruba ayrıldı, iki grup tamamlandı. Bir grup Çubuk-2 ve Kavşakkaya askı sürecinde. Kesikköprü Barajı’nın çalışmaları da başladı. Peçenek-Uludere-Türkşerefli barajlarının ise ihalesi yapıldı. Suyu arıtmak ve atık suyu yönetmek, atık suyu toparlayıp tekrar kullanmak çok önemli. Havzaların sayısını arttırmak da değerli ama en önemlisi aslında mevcut havzaların korunması yani suyun kirlenmesini önlemek.”

İŞTE BARAJLARI KORUMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

Havzaların tamamı için geçerli olan genel hükümler ile izin verilen ve önlem alınması gereken faaliyetlerin de paylaşıldığı toplantıda kirlenmeye karşı alınan önlemler de şöyle sıralandı:

-Arıtılmış olsa bile atık su deşarjına izin verilmeyecek.

-Jeotermal amaçlı kuyu açılmasına izin verilmeyecek.

-Baraj gölü üzerinde GES ve RES kurulmasına ayrıca alanda su ürünleri yetiştiren yeni bir tesise de izin verilmeyecek, mevcut tesisin de kapasitesi artırılmayacak.

-Sanayi tesisi kurulmayacak ayrıca havza sınırında madencilik yapılmayacak.

-Yeni rekreasyon alanlarına da izin verilmeyecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Barajlara koruma planları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2022 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Barajlara koruma planları haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:03
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:07
 • Yatsı
  21:40
Sayfa Başı