ANKARA HABERLERİ

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

Murat YILMAZ
16.02.2020 - 10:05 |Son Güncelleme :

Ankara’da bir bulvara ismi verilen ve telaffuzu nedeniyle ünlü hale gelen Bangladeş’in ilk Başbakanı Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü, adını taşıyan bulvar ile Eskişehir Yolu kesişimine dikilecek. Büste karşılık Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli de Bangladeş Dakka’da bir yere yapılacak.

Murat YILMAZ

Çayyolu’nda daha önce ismi bir caddeye verilen ve Ankaralıların telaffuz etmekte zorlanması nedeniyle meşhur olan Bangladeş’in ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı ‘Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın Ankara’ya büstü de dikilecek. Birinci Başkanvekili Fatih Ünal başkanlığında önceki akşam şubat ayı son oturumunu gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi, ‘Bangladeş’in ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı ‘Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstünün kendi ismini taşıyan bulvar ile Eskişehir Yolu’nun kesiştiği alana dikilmesi’ne ilişkin Başkanlık Yazısı’nı oy birliğiyle kabul etti.

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

BULVARIN KESİŞİMİNE YAPILACAK

Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın doğumunun 100. yılının çeşitli etkinlikler kutlanacağını belirten Bangladeş Büyükelçiliği ABB’den büst talebinde bulundu. Büste karşılık Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli de Dakka’da bulunan Kemal Atatürk Bulvarı ile Gulshan Bulvarı’nın kesiştiği yere yapılacak. Rahman’ın Ankara’daki büstünün, mart ayında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Bangladeş Başbakanı’nın ziyareti sırasında açılması planlanıyor. Öte yandan 2019’da iki ülkenin Cumhurbaşkanları tarafından Rusya’da gerçekleştirilen Üst Düzey İşbirliği 6. Toplantısı’nda Ankara’ya Yuri Gagarin, Moskova’ya da Yunus Emre heykellerinin dikilmesi projesi kapsamında ABB, Dikmen Vadisi 3. Etap Rekreasyon Alanı’na da Yuri Gagarin heykelini dikecek. Heykelin projesi Rus tarafınca hazırlanacak. Konuya ilişkin Başkanlık Yazısı da oy birliğiyle kabul edildi.

IŞIK’TAN MAMAK’A BÜFE TEPKİSİ

CHP Etimesgut Meclis Üyesi Ertan Işık’ın Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin Meclis’in ilk günü yaptığı açıklamalarına karşılık yaptığı konuşmaMeclis’te tansiyonu yükseltti. Işık, “Sayın Başkanımız Mansur Yavaş Mamak ile ilgili önemli projelerini açıkladı. Attığı adımlar Sayın Köse’nin yapmış olduğu çukur siyasetinin önüne geçecektir. Sürekli ağzında ‘şurası çukur burası çukur ‘diye söylem geliştiren Sayın Köse, o çukurların içinde kaldığını halen göremiyorsun” ifadeleriyle yüklendi. Mamak Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde ABB’ye ait alanlara Mamak Belediyesi’nin büfe koymaya çalıştığını iddia eden Işık şunları söyledi: “Bir defa öncelikle görev ve sorumluluk alanlarımızı iyi bilelim. İki kurum arasında çatışmaya sebep vermemeye gayret gösterelim istiyoruz ancak gerilim politikasından faydalanmak isteyenler bu ucuz siyasetten onlara ekmek çıkmaz bunu bilmelidirler. Büfenin mülkiyeti ABB’nin. Alışmışlar arkadaşlar kendi hakları olmayan yerlere gidip konmaya bu bir alışkanlıksa bu dönem bu olmayacak. Yaptığınız hizmetleri Ankapark’ta görüyoruz. Vatandaşın 750 milyon dolarını çöpe attınız. Eğer hizmet buysa bu hizmeti biz yapmayacağız.”

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

‘POLİTİK BİR GAFLET İÇİNDE’

Murat Köse’nin şehir dışında olması nedeniyle Meclis’te olmadığını belirten AK Parti Mamak Meclis Üyesi Erhan Sarıgöl ise Işık’a şöyle yanıt verdi: “İsteriz ki ABB, kendi kendine yeten, kendi kurumlarında söz sahibi olan bir yapıda olsun. Fakat görüyoruz ki gerek ilçelerimizde yaşananlar Sayın Yavaş’ın politik bir gaflet içinde olduğunu gözler önüne seriyor. Büfe dedi Ertan Bey. 11 aydır orada insanlar mağdur. İhtiyaç için Mamak Belediyesi’ne başvurdular. Oradaki tüm alanlar ABB’nin arsası olduğu için bizler ABB’ye buradaki vatandaşların mağdur olduğunu belirttik ve üç tane büfe koymak için temel betonu attık. Biz temel attıktan sonra ABB’nin eski büfeleri getirilip oraya konuluyor. Çünkü Mamak Belediyesi oraya hizmet getiriyor. Biz hizmetin nereden geldiğine bakmıyoruz. Ertan Bey’e ayrıca şunu söylemek istiyorum; dün etik kurallardan bahseden insanların dün farklı partilerde görev alırken bugün farklı görüşlerle gelip farklı yorumlar yapması da işin başka boyutu.”

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

BURHAN’DAN ‘HİZMET NE ZAMAN BAŞLAYACAK’ SORUSU

AK Parti Altındağ Meclis Üyesi Sinan Burhan da Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinin ardından Siteler esnafına 8 tuvalet sözü verildiğini ancak halen yapılmadığını belirterek asfalt ve otopark konusunda ABB’yi eleştirdi. Burhan özetle şu ifadeleri kullandı: “Siyasi polemikler yerine icraat yapılsın Ankara’ya hizmet edilsin. Sayın Mansur Yavaş eğer hizmet ederse biz alkışlamaktan, teşekkür etmekten imtina etmeyiz. 1 yıl içinde Eskişehir Yolu üzerinde yapılan alt geçidin dışında ben gözle görülür hiçbir hizmet görmedim. Varsa söylesinler takdir edelim. Sadece sosyal medya üzerinden ‘israfı engelledik’ gibi geçmiş dönemde yolsuzluklar vardı kestik gibi sözlerle bu süreç yönetilemez bir yere kadar gider.

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

‘YİYENLER VARSA ZEHİR ZIKKIM OLSUN’

Gerçeklik algıları bir müddet sonra ortadan kaldıracaktır. Yolsuzluk, usulsüzlük varsa da hep birlikte üzerine gideriz. Kul hakkını önemseyen bir siyasi gelenekten geliyoruz. Geçmişte Ankaralının bir kuruşunu yiyenler varsa zehir zıkkım olsun. Hukuk önünde de hesabını versin. İki de bir ‘geçmişteki yönetimler şunu yaptı bunu yaptı’ demeyelim. 31 Mart’ta geçmişteki yönetim seçimleri kaybetmiştir. Ankaralı vatandaşlar Sayın Mansur Yavaş’a bir kredi açmıştır. Bu kredinin pozitif anlamda kullanılması lazım, hizmete dönmesi lazım eğer hizmete dönmezse Ankaralılar gerekli cezayı sandıkta vereceklerdir. 31 Mart’ta eski dönem bitti ama yeni dönemde ne zaman hizmet başlayacak onun tarihini henüz bilemiyorum.”

ARTIK RESMEN SEYMENLER ALT GEÇİDİ

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

ABB Meclisi, MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan’ın önergesi doğrultusunda Konya Yolu Dikmen Kavşağı’ndaki Kepekli Alt Geçidi’nin isminin ‘27 Aralık Seymenler’ alt geçidi olarak değiştirilmesini de oy birliğiyle kabul etti.

Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Şubat 2020 tarihinde saat 10 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın büstü de geliyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2020, Cuma
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:22
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:42
Sayfa Başı