ANKARA HABERLERİ

Ayaş salçası dünya pazarında

Yeşim sert KARAASLAN/AA
20.10.2021 - 00:46 |Son Güncelleme :

Ankara’nın Ayaş ilçesinde 11 girişimci kadın, kurdukları kooperatif ile ürettikleri salçaları ihraç ederek Avrupa sofralarını tatlandırıyor.

Yeşim sert KARAASLAN/AA

Domatesiyle ünlü Ayaş’ta kendi tarlalarının mahsulüyle ev salçası yapan kadınlar, iç piyasanın yanı sıra Almanya ve Hollanda pazarına açıldı. Ayaş Akkaya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Zehra Varol, kooperatifle pazar kapasitesini her geçen gün genişlettiklerini vurgulayarak, ilk olarak iç piyasada hizmet verdiklerini ama 2020 itibarıyla yurt dışına da açıldıklarını söyledi. Varol, sözlerine şöyle devam etti:

Ayaş salçası dünya pazarında

HEDEF ÇOK DAHA FAZLA ÜLKE

“İlk etapta yerli piyasayla başladık, Ankara bizim için çok önemliydi. Şu anda Ankara’da 3 yerel zincir market ile bir Türkiye genelinde hizmet veren zincir markete ürünlerimizi veriyoruz. İlerleyen süre için hedefimiz, uluslararası pazara açılabilmekti. İhracat belgemizi aldık. Çok şükür ki geçtiğimiz yıl yurt dışına ürün satışımızın başlangıcını yaptık. Hollanda’ya bir parti gönderdik, beğenilmesi üzerine ikinci sevkiyatımızı gerçekleştirdik. Küçük sevkiyatlar olsa da şu an bizim için çok değerli. Ardından bir miktar da Almanya’ya ürün yolladık. Hedefimiz, çok daha fazla ülkeye yönelik bir pazar.

Ayaş salçası dünya pazarında

KADINLARIMIZA DESTEK BEKLİYORUZ

Bu yıl için de Hollanda’dan sipariş var, onun hazırlıklarını yapıyoruz. Diğer Avrupa ülkelerine de açılmak istiyoruz. Bunun yanı sıra Orta Doğu ülkeleri, Türk Cumhuriyetlerine ihracat yapabilmek için çalışmalar yürütüyoruz. İş birliklerinin artması için destek istiyoruz. Tarım, Aile ve Sosyal Hizmetler, Ticaret ve Çalışma bakanlıklarının bizim gibi üretime geçmiş, pazarda yer alan kooperatifleri ve girişimci kadınları daha çok desteklemelerini istiyoruz.”

BU YIL 90 TON SALÇA ÜRETİLECEK

Gelecek yıl tamamen organik tarımla domates üretimine geçmeyi planladıklarının altını çizen Varol, “Şu andaki üretimimizin tamamı kooperatif ortaklarının kendi tarlalarından elde edilen domateslerle yapılıyor, ancak yetmediği zaman Ayaş çiftçisinden temin ediyoruz. Fabrikamızın yaklaşık 150 ton domates salçası yapabilme üretim kapasitesi var ama biz bunun tamamını kullanmadık. Piyasaya girdikçe, pazarı geliştirdikçe üretimimizi de artırmak istiyoruz. Bu yıl itibarıyla yaklaşık 90 ton salça üretimimiz olacak” dedi.

Ayaş salçası dünya pazarında

Varol, “Ayaş domatesinden domates suyu üretmeyi hedefliyoruz” bilgisini verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ayaş salçası dünya pazarında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2021 tarihinde saat 00 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayaş salçası dünya pazarında haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2021, Cuma
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:46
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı