Avusturya milli günü kutlandı

Güncelleme Tarihi:

Avusturya milli günü kutlandı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 30, 2011 00:00

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer, ülkesinin milli günü nedeniyle resepsiyon verdi. Gürer gecede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son dönemde üst üste acılar yaşadığını ve bunun kendilerini üzdüğünü aktardı.Haşim KILIÇ

Haberin Devamı

BÜYÜKELÇİLİKTE yapılan resepsiyona Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi, sanatçı, askeri ve sivil davetli katıldı. Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer, gecede ülkesinin geleneksel kıyafetleriyle konukları kapıda karşıladı. Gürer’e kızı Nadine de eşlik etti.
Gitme zamanı
Büyükelçi Gürer, Türkiye’nin son dönemde üst üste acılar yaşadığını ve bunun kendilerini üzdüğünü aktardı. Son beş buçuk yıldır Türkiye’de görev yaptığını ve artık veda zamanının geldiğini aktaran Gürer, eşi dolayısıyla her zaman Türkiye ile irtibatları olacağını bildirdi. Büyükelçiliği döneminde ekonomik olarak iki ülke ilişkilerinin geliştiğini vurgulayan Gürer, Avusturya’nın Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı konumuna yükseldiğini aktardı.Gürer, Büyükelçilik yaptığı dönemde Türkiye’de 10 ayrı konsolosluk açtıklarını belirterek, Avusturya’nın dünyada en çok konsolos bulunan ülkelerinden birinin Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.
Gürer ailesinin katkısı
AB Bakanı Egemen Bağış da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde Avusturya ile özel ilişkisi bulunduğunu belirterek, “Nasıl Viyana’sız bir Avrupa düşünülemezse, İstanbul’suz, İzmir’siz, Ankara’sız bir Avrupa düşünülemez” dedi. Türkiye ile Avrupa’nın her ülkesi arasındaki ilişkilerin geri dönülemeyecek bir noktaya geldiğini söyleyen Bağış, Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerin iyi gitmesinde Büyükelçi Gürer ve ailesinin katkısı olduğunu sözlerine ekledi.
Kardeş gibi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Büyükelçi Gürer ile bir bakan-büyükelçi gibi değil, kardeş gibi çalıştıklarını belirterek, Türkiye ile Avusturya’nın köklü tarihsel ilişkileri ile günümüzde de çok çeşitli alanlarda işbirliğinin artarak devam ettiğini söyledi. Konuşmaların ardından Bakanlar Günay ve Bağış ile Büyükelçi Gürer ve ailesi üzerinde Avusturya bayrağı olan pastayı birlikte kesti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!