ANKARA HABERLERİ

Atatürk’ün gelişini Konya Yolu’nda canlandıralım

Murat YILMAZ
11.10.2020 - 22:19 |Son Güncelleme :

ABB Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, Konya Yolu’ndaki Samanyolu Rekreasyon Alanı’nın yanına Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin canlandırıldığı bir alan kurulmasını önerdi. Meclis’e önerge de veren Ilıkan, “Bu adım Atatürk’ün Ankara’ya giriş yaptığı güney aksında tarihsel hafızaların canlandırılmasına büyük katkı sağlar” dedi.

Murat YILMAZ

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, Konya Yolu’ndaki Samanyolu Rekreasyon Alanı’nda Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin canlandırıldığı özel bir alan oluşturulmasını önerdi. Bu konuda ABB Meclisi’ne bu ay önerge verdiklerini de belirten Ilıkan, kent girişlerinde yapılacak düzenlemelerle Ankara’nın taşıdığı misyonun ve değerin ortaya çıkartılması gerektiğine dikkat çekti. Bu adımla tarihsel hafızaların canlandırılacağını vurgulayan Ilıkan, şunları söyledi:

Atatürk’ün gelişini Konya Yolu’nda canlandıralım

DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

“Dünya genelinde artık kentler arası rekabet anlayışı yaygınlık kazandı. Kent kimliğini koruma, oluşturma, geliştirme arayışının her zamankinden daha fazla önem taşıdığı bu günlerde, kent girişlerinin de kent kimliği ve misyonu ile uyumlu olarak düzenlenmesi konusu giderek daha çok önem kazanıyor. Bu kapsamda, Başkentimiz Ankara’nın girişlerinin de hassasiyetle yeniden düzenlenmesine ihtiyaç vardır. Bilindiği gibi 2023, Ankara’mızın başkent oluşunun, cumhuriyetimizin ise kuruluşunun 100. yılı.

Atatürk’ün gelişini Konya Yolu’nda canlandıralım

BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Ankara’mız Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyet’in kurucu değerlerinin can bulduğu en önemli merkezlerimizden birisi. 100 yıl önce millet olarak verilen ve tüm Türk Dünyası’na örnek olan bu kutlu mücadelenin merkezi olan Ankara’nın kent girişlerinde yapılacak düzenlemelerle Ankara’nın taşıdığı misyonun ve değerin ortaya çıkartılması, hafızaların canlandırılması gerekmektedir. Bu doğrultuda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin karargâhı olarak seçtiği Ankara’ya giriş yaptığı güney aksı da büyük önem taşımakta.

ÖNERGE VERDİK

Gölbaşı’ndan kent merkezine doğru gelirken, Konya Yolu üzerinde bugün işlevsiz bırakılarak amaç dışı kullanımlara mekân olan Samanyolu Rekreasyon Alanı’nın hemen yanı başında bulunan yerin Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, seğmen kültürü ve kurtuluş mücadelesi yaklaşımıyla düzenlenmesi gerekmektedir. Bu anlamda MHP grubu olarak alanın yeniden düzenlemesi ve Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin sembolize edilmesi için ABB Meclisi’ne de bir önerge verdik. Bu adım Atatürk’ün Ankara’ya giriş yaptığı güney aksında tarihsel hafızaların canlandırılmasına büyük katkı sağlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Atatürk’ün gelişini Konya Yolu’nda canlandıralım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2020 tarihinde saat 22 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atatürk’ün gelişini Konya Yolu’nda canlandıralım haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ekim 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:25
 • Güneş
  06:48
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:23
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı