ANKARA HABERLERİ

Asırlar sonra dimdik ayakta

Hürriyet Haber
20.04.2021 - 23:43 |Son Güncelleme :

Beypazarı’nda Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde inşa edilen ve yüzyıllardır ezan sesinin yankılandığı tarihi camiler, yıllara meydan okuyor.

Hürriyet Haber

Beypazarı’nda, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde inşa edilen birçok cami ve mescit, aradan asırlar geçmesine rağmen dimdik ayakta duruyor. Mülkiyetleri Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait cami ve mescitler, son yıllarda gördükleri restorasyonların ardından ibadete açık bulunuyor.

Asırlar sonra dimdik ayakta

- Sultan Alaaddin (Paşa) Camisi: 14-17 yüzyıllar arasında inşa edildi ve geçtiğimiz yıllarda gördüğü restorasyonla yılların yorgunluğunu üzerinden attı. Restorasyon sırasında caminin, mihrap, tavan ve ahşaplarının üzerindeki yağlı boyalar kazınarak, orijinal nakışlar ve hatları ortaya çıkarıldı, pencere doğramaları, taban ahşapları, avizeleri, çatı örtüsü ve saçakları yenilendi ve iç duvarlarda ise taş örmeler ortaya çıkarıldı.

- Kurşunlu Camisi: Evsat Hoca Nazır Cami adıyla da bilinen Kurşunlu Camisi, 17. yüzyıl başında yapıldı. Mayıs 2008’de başlatılan restorasyon çalışmalarında cami tamamen elden geçirilirken, kubbelerin kurşunları ve alemleri yenilendi, çevre düzenlemesi yapıldı.

- Akşemseddin Camisi: Selçuklu mimari tarzını andıran caminin, Hacı Bayram-ı Veli’nin ölümünden sonra Beypazarı’na gelen, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin tarafından yanında bir medreseyle beraber ahşap olarak 15. yüzyıl başında yapıldığı rivayet ediliyor.

- İmaret Camisi: Beytepe Mahallesi İmaret Meydanı’nda bulunan cami, hocaların topladıkları para ve halkın yardımıyla Hicri 1304 yılında yapıldı. Cami, 2019’da restore edildi.

- İncili Camisi: Abbas Zade Hacı Mehmet Efendi tarafından 1315 yılında yaptırıldı. Geçmiş dönemlerde birkaç kez tamirat geçirse de en önemli onarımı 2005-2006 döneminde yapılan caminin, çatısı yenilenerek elden geçirildi.

- Tabakhane Camisi: Hicri 1315 yılında Söylemez Zade Hacı Hüseyin Efendi tarafından yapılan caminin adını çevresindeki dükkânlarda yapılan deri tabaklama işinden aldığı sanılıyor. Tavanları ahşap olan caminin minaresi birkaç kez yenilendi.

- Yeni Camisi: Hicri 1315 yılında yaptırıldığı biliniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Asırlar sonra dimdik ayakta hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2021 tarihinde saat 23 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Asırlar sonra dimdik ayakta haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:29
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:36
Sayfa Başı