ANKARA HABERLERİ

Aşılanmama inadı hızımızı kesiyor

Doğahan GİRİTLİOĞLU
13.04.2021 - 00:24 |Son Güncelleme :

Ankara’da 12 Nisan itibarıyla nüfusun yaklaşık olarak yüzde 16’sına ilk doz koronavirüs aşısı yapılırken Prof. Dr. İsmail Balık, aşılama hızında kentin sağlık potansiyelinin çok altında kalındığına dikkat çekti ve “Sırası gelen aşının adına bakmadan yaptırsın” çağrısı yaptı.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Kontrollü normalleşme sürecinde vaka sayıları katlanarak artmaya devam eden Ankara’da, bir yandan aşılama uygulaması da devam ediyor. Nüfusu 5 milyon 663 bini geçen kentte Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nda yer alan verilere göre 12 Nisan itibarıyla 897 bin 471 kişiye birinci doz aşı uygulanırken, 598 bin 489 kişiye ikinci doz aşıları yapıldı ve toplamda 1 milyon 495 bin 960 aşılama gerçekleştirildi. Aşılamanın hızlanması gerektiğinin altını çizen Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, şu bilgileri verdi:

Aşılanmama inadı hızımızı kesiyor

DÜŞÜNMEDEN YAPTIRMAK GEREKİYOR

“Aşılama sayımız elimizdeki potansiyelin altında kalmış gibi görünüyor. Aşılama sırası gelenler hatta randevu alan bazı vatandaşlarımızın aşı yaptırmaya gelmediğini duyuyoruz. Ankara’da aşılamaya gelmeme oranı yüzde 20-30 civarında. Bu da aşı hızımızı yavaşlatıyor. Hızlanmamız için insanların sorumluluğu ve aşı yapılan merkezlerin artması gerekiyor. Şu an her iki aşı (Biontech, Sinovac) için kısa ve uzun vadede risk yaratacak yan etkiler bulunmadığı raporlandı. Aşı sırası gelenlerin hiç düşünmeden yaptırması gerekiyor.

Aşılanmama inadı hızımızı kesiyor

GELMEYENLERİN YERİNE YEDEK KOTASI

Özellikle Biontech aşıları için randevu alıp aşı yaptırmaya gidilmediğinde, aşıların çöpe gitmesi söz konusu olabiliyor. Çünkü bu aşılar dondurucu soğukta saklanıyor ve aşı yapılacağında çıkarılıyor. Randevu alınıp, kotaya göre aşı hazırlanması durumunda, eğer randevu alan kişi gelmezse donduruculuk kaynaklı sorunlar yaşanabiliyor. Pandemi döneminde bir aşının bile çöpe gitmesi büyük günah. Burada bu riskin önüne geçmek için yedekli aşı randevuları oluşturulabilir. Aşı sırası gelip yaptırmayanın hakkı, belirlenen bir alt risk kategorisindeki diğer vatandaşımıza verilebilir. Devletimiz bunu planlayabilir.

BIONTECH İKİNCİ DOZLARI ÖTELENEBİLİR

Birinci doz aşılama uygulanan kişi sayısını arttırmak için Biontech aşısı olanların, ikinci dozları ötelenebilir. Yapılan çalışmalarda, Biontech aşısında ilk dozdan 10 gün sora korumanın başladığı gözlenmiş durumda. Daha fazla kişiye aşı ulaşması adına; bu aşıyı olan vatandaşlarımızın ikinci dozları 28 gün yerine 6-8 haftaya ötelenebilir. Bunun aşının etkinliği açısından bir riski bulundurmadığı tespit edildi. Bu sayede daha fazla vatandaşımıza aşı ulaştırabiliriz. Bakanlığımız bu alternatifi değerlendirebilir.”

Aşılanmama inadı hızımızı kesiyor

NÖBETÇİ MERKEZLER RAMAZANDA ARTMALI

Ramazan ayında nöbetçi merkezlerin sayısının arttırılması önerisinde bulunan Balık, “Oruç tutan vatandaşlarımız oruçlarının bozulmaması için aşılamadan kaçınmak durumunda kalabilir. Bu vatandaşlarımızı da düşünerek iftardan sahura aşılama uygulaması yapabilecek merkezlerin sayısını arttırmalıyız. İftar ve sahur arası rahatça randevu alınacak bir sistem oluşturulabilir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Aşılanmama inadı hızımızı kesiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2021 tarihinde saat 00 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşılanmama inadı hızımızı kesiyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:57
 • Güneş
  05:36
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:26
Sayfa Başı