ANKARA HABERLERİ

Aşılama yaygınlaşınca etkisini net göreceğiz

Doğahan GİRİTLİOĞLU
13.02.2021 - 00:24 |Son Güncelleme :

Başkent’te 265 binden fazla vatandaş, koronavirüse karşı birinci doz aşısını olurken, önceki gün başlayan ikinci doz aşama aşılamada sayı 32 bini geçti. Prof. Dr. İsmail Balık, “Nüfusun yüzde 50’sinin aşılanmış olacağını düşündüğümüz haziran ayında rahat bir nefes alabiliriz” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan aşılama sürecinde ikinci doz uygulaması önceki gün başladı. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nda yer alan verilere göre 12 Şubat itibarıyla Ankara’da 265 bin 111 kişiye birinci doz Coranavac aşısı uygulanırken, 32 bin 664 kişiye ikinci doz aşıları yapıldı. Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Hürriyet Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, 14 Ocak’ta başlayan aşılama sürecini Hürriyet Ankara’ya değerlendirdi. Balık, “Aşının maksimum etkisine ulaşabilmek için, toplumda aşılamanın en az yüzde 50’ye ulaştığı ana kadar tedbirlerde gevşemeye gitmemeliyiz. Sağlık Bakanlığı aşılamayı toplumda en kısa sürede yaygın hale getirmek için çalışıyor. Aşılama toplumda yayıldıktan sonra virüs yükümüz ve bulaş hızındaki gerileme daha net şekilde görülmeye başlayacaktır” dedi. Balık, şöyle devam etti:

Aşılama yaygınlaşınca etkisini net göreceğiz

HIZIN ARTMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR

“Sağlık Bakanlığı aşılamada hızın artması için çalışmalar yapıyor. Hızımızın aşılamanın başladığı ilk üç gündeki gibi olmasına çalışılıyor. Aşılanacak grupların yaşları hızlı bir şekilde aşağıya çekilmeye başladı. Gidişata göre gerekirse bu yaş gruplarını daha da aşağıya çekmek ve aşı hızını mümkün olduğunca arttımak gerekir. Aşılama toplumda yayıldıktan sonra virüs yükümüz ve bulaş hızındaki gerileme daha net şekilde görülmeye başlayacaktır.

TEDBİRLERE UYARAK DEVAM ETMELİ

Aşının maksimum etkisine ulaşabilmek için, toplumda aşılamanın en az yüzde 50’ye ulaştığı ana kadar tedbirlerde gevşemeye gitmemeliyiz. Benim tahminime göre nisan ayının sonuna kadar tedbirlerde gevşemeye gidilmemesi gerekiyor. Nisan sonuna kadar tedbirleri koruyarak yüzde 50’lik bir aşılama oranına ulaşırsak rahatlayabiliriz. Ama unutmayalım ki, bu durum da salgının sonlandığı anlamına gelmiyor. Ancak kısıtlamaların hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

GRİP GİBİ HAYATIMIZDA KALACAK

Aşı etkisinden kaçabilen yeni mutasyonların da çıkmaması durumunda haziran ayından itibaren rahat bir nefes almış olacağız inşallah. Ama uzun süre koronavirüsün etkisinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Gripte olduğu gibi devam edecektir. Aşı yaygınlaşınca ağır hastalık öldürücülük durumu çok çok azalacaktır. Biz her sene bu aşıyı yaptırmaya devam edeceğiz. Bu şekilde hayatımızda kalmayı sürdürecek.”

ANTİKOR TEK BAŞINA AŞININ ETKİNLİĞİNİ GÖSTERMEZ

Coranavac aşısını kendisi de gönüllü olarak yaptıran İsmail Balık, “İkinci dozu yaptıralı 20 günü geçiyor. Herhangi bir yan etki görmedim. Süreç normal devam ediyor. Aşılanan bazı vatandaşlarımız ‘bağışıklık kazandım mı?’ diye antikor baktırmaya çalışıyor. Antikor tek başına aşının etkinliğini göstermez. Aşının etkinliği hücresel bağışıklıkta rol oynar. Antikor negatif bulunan kişilerde de hücresel bağışıklık yoluyla korunma devam eder. Dolayısıyla aşı olanların antikor baktırmasının bir anlamı yok” diye konuştu.

Aşılama yaygınlaşınca etkisini net göreceğiz

65 YAŞ VE ÜZERİ BAŞLADI

65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 60 yaş ve üzerindeki eşlerinin ilk doz aşılarının uygulanmasına dün başlandı. Aşı hakkı tanınan ve randevularını alan vatandaşlar, belirlenen sağlık kuruluşlarında aşılarını olmaya başladı. Bu yaş gruplarına 28 gün sonra ikinci doz aşıları yapılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Aşılama yaygınlaşınca etkisini net göreceğiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Şubat 2021 tarihinde saat 00 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşılama yaygınlaşınca etkisini net göreceğiz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  05:58
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:37
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı